1490553387 - vila Kubiasova
katalogové číslo
1490553387
název
vila Kubiasova
kraj
Královéhradecký kraj
okres
Rychnov nad Kněžnou
obec
Vamberk
část obce
Vamberk
katastrální uzemí
Vamberk
adresa
Tyršova č.p. 25
stupeň památkové hodnoty
hodnotný
význam památkové hodnoty
lokální
typ
vila
druh památky
stavba-budova
kategorie
objekt
památkově chráněno od
5. 3. 2008
existující
ano
zpřístupnění objektu
ne
počet nadzemních podlaží
2
počet podzemních podlaží
1
sloh
individualistická moderna

anotace

Jedná se o výjimečně zachovalý dům postavený ve stylu individualistické moderny. Hodnotu domu zdůrazňují zachované detaily interiéru. Dům dochovaný s řadou originálních dekorativních prvků.

dějiny

Jedná se o výjimečně zachovalý dům postavený ve stylu individualistické moderny. Hodnota domu je zdůrazněna zachováním detailů interiéru a minimální přestavbou samotné stavby. Dům dochovaný s řadou originálních dekorativních prvků (okna, dveře, kování, dřevěné obložení stěn, zasklení a další).

stav zachování památkové hodnoty

Nutná oprava některých detailů - klempířské prvky v exteriéru, obnova zábradlí na terase v patře. Připravuje se rekonstrukce vily. Celkovou památkovou hodnotu narušuje přistavěný trakt jeslí.

popis

Na obvodu historického jádra volně stojící zděný patrový dům mírně obdélného půdorysu, s valbovou střechou pokrytou eternitem. V osách všech čtyř průčelí prostupují střechou zděné, sedlově zastřešené, vikýře s trojúhelnými štíty. Suterén domu je zděný z kamenného kvádrového zdiva, přízemí a patro mají hrubší vápennocementovou omítku. Jižní a východní průčelí je v přízemí půdorysně rozšířeno o půlkruhové prosklené rizality obytných místností, které v patře tvoří terasu. Zábradlí jedné z nich představuje původní balustráda, druhé je nahrazeno novějším kovovým s prosklenými plochami. Okna jednotlivých průčelí jsou původní obdélná, dvou až šestitabulová, ve vikýřích čtvercová. Velká šestitabulová okna jsou situována při nárožích. V přízemí obíhá téměř celý dům zešikmená podokenní římsa bez profilace, nad okny běží kordonová římsa ve stejném provedení. Okna v patře mají samostatné deskové parapetní římsy, u nárožních oken sdružené. Prakticky všechna okna lemují jednoduché hladké šambrány. Pod střechou obíhá celý dům velmi výrazná desková korunní římsa zvýrazněná symbolickými prstenci či konzolami. Hlavní vstup do domu se nachází v západním průčelí. Vstup je zvýrazněn pilířovým portálem architektonickým provedením odpovídajícím celkové podobě domu.

Památková ochrana

Digitální dokumenty (MIS)

Všechny dokumenty v MIS

Zobrazení na mapě

Definiční a přírůstkové body

Lokality

  • Kód CZ 17272, Vamberk, město, Vamberk, Rychnov nad Kněžnou, Královéhradecký kraj

Regiony

Události

  • vznik

Využití

  • Původně obytná vila továrníka Kubiase, v 50. letech 20. století adaptována na mateřskou školku, v 70. letech přistavěn trakt s jeslemi. V současné době slouží potřebám krajkářské školy, připravuje se rekonstrukce.

stáhnout data v .xls