1000001507 - pomník sv. Václava
katalogové číslo
1000001507
název
pomník sv. Václava
kraj
Hlavní město Praha
okres
Praha
obec
Praha
část obce
Nové Město
katastrální uzemí
Nové Město
typ
pomník
kategorie
areál
památkově chráněno od
3. 5. 1958
existující
ano

anotace

Po barokní soše od J. J. Bendla, přenesené r. 1879 na Vyšehrad, vzniklo na někd. Koňském trhu v l. 1912-24 monumentální dílo J. V. Myslbeka. Jezdeckou sochu sv. Václava zde doplňují přední zemští patroni: sv. Ludmila, Anežka, Vojtěch a Prokop.

popis památkové hodnoty

Monumentální pomník vysokých výtvarných kvalit s výborně zvládnutou kompozicí, který vytvořil slavný český sochař 19. století J. V. Myslbek, je oprávněně pod nejvyšší památkvou ochranou.

popis

Sousoší Josefa Václava Myslbeka podle návrhu z r. 1898, se změnami realizováno v l. 1912-24. Architektonická úprava podstavce Alois Dryák, ornamentální výzdoba Celda Klouček. Třikrát odstupněný vysoký podstavec z leštěné žuly nese jezdecký pomník sv. Václava, oděného v brnění; Myslbekovi se zdařilo vyvážit obě figury v přesvědčivé monumentalitě. Na rozích podstavce stojí vpředu nadživotní figury sv. Ludmily a sv. Prokopa, vzadu sv. Vojtěcha a sv. Anežky České (která nahradila pův. plánovaného sv. Ivana). V horní části podstavce obíhá nápis "SVATÝ VÁCLAVE / VÉVODO ČESKÉ ZEMĚ, KNÍŽE NÁŠ / SVATÝ VÁCLAVE/ NEDEJ ZAHYNONOUTI NÁM I BUDOUCÍM". V dlažbě před sousoším vsazeno datum "28.X.1918", od r. 1970 kolem pomníku masivní ohrazení s kovovými řetězy na sloupcích. Historie: Na pomník byl v červnu 1894 vypsán veřejný konkurs; počítalo se víceméně s vítězstvím J. V. Myslbeka, který se studiemi jezdeckého pomníku - s příznivým ohlasem veřejnosti - zabýval již od r. 1887. Složitou situaci způsobil porotě velice kvalitní návrh B. Schnircha, který pojal sv. Václava jako romantického rytíře; první cena proto byla rozdělena mezi oba umělce. V r. 1895 - za značné podpory Josefa Hlávky - bylo provedení pomníku posléze svěřeno Myslbekovi, zároveň pro pomník bylo stanoveno nové místo na náměstí pod muzeem, kde se mohla jeho monumentální kompozice lépe uplatnit. Myslbek svůj původní návrh po celé desítiletí dále propracovával a měnil. Pomník odlila firma Bendelmayer a Červenka, na architektuře podstavce spolupracoval s Myslbekem do r. 1904 B. Ohmann, dále A. Dryák, ornamentální výzdoba je dílem Celdy Kloučka. Práce na pomníku se protáhly do r. 1912, kdy byl odhalen bez dalších světeckých figur; ty doplňovány až do r. 1922.

Památková ochrana

Digitální dokumenty (MIS)

Všechny dokumenty v MIS

Zobrazení na mapě

Definiční a přírůstkové body

Lokality

  • Kód CZ 10908, Nové Město, býv. město (před r. 1850), Nové Město, Praha, Hlavní město Praha
  • Kód CZ 48769, Nové Město (1), dílec hist. osady, Nové Město, Praha, Hlavní město Praha

Regiony

Informační systém o archeologických datech (ISAD)

Události

  • vznik

Využití

  • veřejná plastika

stáhnout data v .xls