1000162606 - Husův sbor
katalogové číslo
1000162606
název
Husův sbor
kraj
Královéhradecký kraj
okres
Trutnov
obec
Úpice
část obce
Úpice
katastrální uzemí
Úpice
adresa
Husova č.p. 644
stupeň památkové hodnoty
hodnotný
význam památkové hodnoty
regionální
typ
sbor
druh památky
stavba-budova
kategorie
objekt
památkově chráněno od
11. 6. 1997
existující
ano

anotace

Jednolodní jednopatrová stavba. Projekt z roku 1924 architekta Josefa Hanuše, realizace 1925. Moderní architektura prvorepublikové výstavby církevních objektů, novodobé sakrální pojetí architektury.

popis

Jednolodní stavba sboru s představěným objektem ve formě uzavřené arkádové lodžie v patře, s mírně předsazeným portikem hlavního vstupu, na nímž je umístěno velkoryse pojaté schodiště do vlastní lodi. Vstupní stavba patrová, s trojúhelným štítem lemovaným ve štuku. Přízemí a patro jsou odděleny masivními římsami, přízemí je členěno bosáží na nárožích a po stranách portiku. Po stranách vstupu jsou osazena kruhová okna s půlobloukovým dekorem v plochách nad okny mezi dekorem bosáže. Štít nad vstupním otvorem je trojúhelníkového tvaru, s masivním lemováním obloukově tvarovanou římsou. V pole štítku je umístěno domovní číslo. V patře vstupního portiku jsou tři velká, obloukově tvarovaná okna dělená do čtyř křídel, každé křídlo následně do malých čtvercových tabulek. Fasáda patra je členěna průběžnou nadokenní římsou tvarovanou nad okny do segmentů. Štít portiku je nesen konzolkami, ve štítu je osazené obloukově tvarované okno, resp. jedno obdélníkové okno oddělené zděnými sloupky od dvou postranních půlkruhových okenních výsečí. fasáda po bočních stranách členěna čtyřmi segmentově tvarovanými okny, zadní nižší část je kamenná se třemi okenními otvory se zděnými sloupky mezi okny a s obloukově tvarovanou nadokenní římsou nad celým otvorem. Hlavní štít lodi je lemován štukovou římsou jednoduchého tvaru. V ploše štítu je biblický nápis. Za štítem ve střeše umístěná věž s lucernou se dvěma obloukově tvarovanými okny z každé strany. Střecha věže helmicovitého tvaru. Loď s krovem sedlové střechy.

Památková ochrana

Digitální dokumenty (MIS)

Všechny dokumenty v MIS

Zobrazení na mapě

Definiční a přírůstkové body

Lokality

  • Kód CZ 17088, Úpice, město, Úpice, Trutnov, Královéhradecký kraj

Regiony

Informační systém o archeologických datech (ISAD)

Události

  • úprava - 2010

    Bourací práce, změna dispozice stávajících sociálních zařízení, vybourání části nosné zdi, výměna dveří, výměna dvou špaletových oken za nová

stáhnout data v .xls