1000153441 - Desfourský palác
katalogové číslo
1000153441
název
Desfourský palác
kraj
Hlavní město Praha
okres
Praha
obec
Praha
část obce
Nové Město
katastrální uzemí
Nové Město
adresa
Na Florenci č.p. 1023/21
typ
palác
druh památky
stavba-budova
kategorie
objekt
památkově chráněno od
3. 5. 1958
existující
ano
sloh
klasicismus

anotace

Rozestavěný třípatrový dům v Teissingerově zahradě dokončil pro hrab. Desfours-Walderode stav. Jos. Karner v 1845-47. Na nákladné vnitřní výzdobě nárožního paláce se pak podíleli malíř K. Nacovský a štukatrér F. Pischelt.

popis památkové hodnoty

Hodnotný příklad elegantního domu palácového typu, budovaného v pol. 19. stol. na nově zastavovaných pozemcích v přímé blízkosti dožívajícího městského opevnění. Zachováno vysoce kvalitní umělecké a uměleckořemeslné vybavení domu.

popis

Trojpatrový řadový nárožní dům s dvěma patry klenutých sklepů, krytý sedlovou střechou. Sokl a přízemí nese spárovaním vyznačenou bosáž s náznakem slepých arkád, v patrech je fasáda jemně spárována do obdélníků. Hl. římsa spočívá na volutových konsolách. Přízemní okna jsou zaklenuta půlkruhem, okna v patrech jsou pravoúhlá. Dvoutraktová dispozice sleduje půdorysem tupé zalomení ul., obsahuje množství velmi cenných interiérů. Průjezd je klenutý křížovými klenbami s kasetovými pasy a pilastry na bočních stěnách, na konci průjezdu je vpravo vstup krátkým příčným schodištěm do třípodlažní schodištní haly, v níž spočívají jednotlivé podesty na toskánských sloupech z hnědého mramoru; strop haly i všechny schodištní podhledy pokrývá iluzivní architektonická malba, podlahu podest mozaika z hrubě lámaných kamenů; stěny jsou z umělého mramoru, zábradlí z litinových článků ve formě reliéfních rozvilin. Výtvarným řešením vyniká šestiúhlý nárožní sál se stěnami z umělého mramoru, nástropní malbou, malovanými skly v zasouvacích oknech, mramorovým krbem, zrcadly a zlacenými lustry. Obdobnou náročnou úpravu má většina místností v 1. p. a několik v přízemí.

Památková ochrana

Digitální dokumenty (MIS)

Všechny dokumenty v MIS

Zobrazení na mapě

Definiční a přírůstkové body

Lokality

  • Kód CZ 10908, Nové Město, býv. město (před r. 1850), Nové Město, Praha, Hlavní město Praha
  • Kód CZ 48769, Nové Město (1), dílec hist. osady, Nové Město, Praha, Hlavní město Praha

Regiony

Informační systém o archeologických datech (ISAD)

Seznam pramenů/literatury (Carmen)

Události

  • vznik

Využití

  • Dnes bez využití.

stáhnout data v .xls