• bývalý mlýn se zámečkem

  objektbývalý mlýn se zámečkem

  Horní Kounice, Horní Kounice

  katalogové číslo: 271703370_3
  památková ochrana: KP
  číslo ÚSKP: 105521

  Torzálně dochovaný objekt je cenným příkladem pozdně renesanční stavby někdejšího zámečku s arkýři na nárožích, lunetovou římsou a sgrafitovou výzdobou. Stavba byla později zčásti přestavěna na mlýn.

 • hospodářské objekty

  objekthospodářské objekty

  Horní Kounice, Horní Kounice, č.p. 65

  katalogové číslo: 271703370_2
  památková ochrana: KP
  číslo ÚSKP: 105521

  Severní a východní stranu dvora uzavírá sled hospodářských budov datovaných od renesance po 19. století. Část staveb sloužila jako varna pivovaru, část snad jako ležácký sklep. Některé z budov mají dochovány klenby, jiné jsou v rozvalinách.

 • sklep

  objektsklep

  Horní Kounice, Horní Kounice

  katalogové číslo: 271703370_4
  památková ochrana: KP
  číslo ÚSKP: 105521

  Mimo samotný areál dvora leží barokní sklep postavený kvůli změnám hranic panství (původní sklep je nyní lokalizován na katastrálním území Čermákovic). Sklep je důležitou součástí provozu dvora.

 • tzv. dlouhý dům

  objekttzv. dlouhý dům

  Horní Kounice, Horní Kounice, č.p. 65

  katalogové číslo: 271703370_1
  památková ochrana: KP
  číslo ÚSKP: 105521

  Nejzachovalejší stavba areálu má nezvyklý protáhlý tvar poukazující nejspíše na jeho původní funkci jako pivovaru. V budově jsou dochovány nejen renesanční klenby, ale i fragmenty sgrafit a další cenné architektonické detaily.

 • zemědělský dvůr Alinkov, mlýn, sladovna, pivovar

  areálzemědělský dvůr Alinkov, mlýn, sladovna, pivovar

  Horní Kounice, Horní Kounice, 65

  katalogové číslo: 1271703370
  památková ochrana: KP
  číslo ÚSKP: 105521

  Hodnotný komplex hospodářského dvora je unikátním renesančním a raně barokním stavebním souborem vysoké architektonické a památkové hodnoty.

Výčet objektů ve formě náhledové fotografie a základních údajů (název, katalogové/rejstříkové číslo, památková ochrana), někdy (dle stupně naplnění dat) i dalších údajů o objektu (anotace, sloh apod.) Proklikem se dostanete do detailu objektu/památky se všemi dostupnými popisnými údaji, přesnými údaji o památkové ochraně, dostupných souvisejících dokumentech, uložených v systému (jsou postupně doplňovány), které si můžete prohlédnout a odkazu do mapy.