Duchcovský viadukt
Katalogové číslo
1000155717
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Teplice
Obec
Duchcov
Část obce
Duchcov
Katastrální uzemí
Duchcov
Typ
deska; viadukt
Kategorie
objekt
Zpřístupnění objektu
ano
Sloh
bez slohových znaků; slohy 20. století
Vznik
po 1869
Specializace
industriální dědictví
Rozměr
šířka 110 cm, výška 51 cm
Materiál
železobeton; kámen

Anotace

Technická stavba železničního přemostění bývalé pozemní komunikace z 2. pol. 19. st. Stavba betonová, vnější zdivo s kamenným pláštěm v pravidelné řádkové vazbě, v nároží armování rozměrnými kamennými bloky. Na zdivu kamenná deska s pamětním nápisem.

Dějiny

Památka hladových pochodů krize třicátých let, místo střelby do dělnictva.

Historický vývoj

Železniční most se nachází na staré trati Ústí nad Labem-Chomutov za nádražím při původní silnici vedoucí do Ledvic. V náspu železniční trati byl původně valeně klenutý kamenný viadukt, později rekonstruovaný a místo klenby byly osazeny železobetonové nosníky. Most však proslul jiným způsobem - střelbou četníků do nezaměstnaných při tzv. hladovém pochodu (4. 2. 1931), při níž byli 4 účastníci zabiti a řada zraněna. Díky masivní komunistické propagandě vstoupil incident u Duchcovského viaduktu do povědomí jako "skutečný" obraz buržoazní První republiky.

V roce 1954 byl v jeho blízkosti vztyčen památník s bronzovými deskami a sochařskou výzdobou od akademického sochaře Karla Lercha (Památník duchcovského viaduktu). Památník se zde nacházel až do roku 1989, kdy byl přenesen na stávající místo na okraji zámecké zahrady, asi 1 km od místa neštěstí. V roce 1995 byl viaduktu odebrán statut národní památky.

Popis

Technická stavba železničního přemostění bývalé pozemní komunikace ve směru Duchcov -Ledvice (dříve označován jako tzv. Ledvický viadukt). Stavba v horizontální části železobetonová, vnější svislé zdivo s kamenným pláštěm v pravidelné řádkové vazbě, pouze na severní straně v části od města je zdivo lomové, v nároží armování rozměrnými pískovcovými bloky. Dlažba silniční komunikace v podjezdu z žulových kostek. Na zdivu vlevo při ústí podjezdu směrem k městu je osazena obdélná kamenná deska s rytým vyzlaceným textem v kapitále: nahoře nadpis: „DUCHCOVSKÝ VIADUKT“, pod ním vlevo odstavec: „V TĚCHTO MÍSTECH BYLI / 4. ÚNORA 1931 / PŘI DEMONSTRAČNÍM POCHODU HLADU / VEDENÝM KOMUNISTICKÝM SENÁTOREM / PETREM STRÁNSKÝM / ZASTŘELENI ČTYŘI NEZAMĚSTNANÍ DĚLNÍCI“, vpravo odstavec: „JOSEF KADLEC / 30 LET / ALOIS LAMAČ / 32 LET / ANTONÍN ZEITHAMMER / 19 LET / JOSEF STUDNIČKA / 27 LET“. Deska osazena r. 1971, z leštěné červené žuly, zhotovena kamenosochařem K. Mrázkem z Duchcova. Text odkazuje na střet patroly četnictva s nepovolenou demonstrací nezaměstnaných, která vyústila v napadení četníků a střelby do demonstrujících. Událost byla výrazně zkreslena komunistickou historiografií.

Popis památkové hodnoty

Historický doklad události 4. února 1931 z doby hospodářské krize.

Stáhnout data v XLS

Státní archeologický seznam (SAS)

    území s archeologickými nálezy III. kategorie

Nápisy

  • DUCHCOVSKÝ VIADUKT // V TĚCHTO MÍSTECH BYLI / 4. ÚNORA 1931 / PŘI DEMONSTRAČNÍM POCHODU HLADU / VEDENÝM KOMUNISTICKÝM SENÁTOREM / PETREM STRÁNSKÝM / ZASTŘELENI ČTYŘI NEZAMĚSTNANÍ DĚLNÍCI // JOSEF KADLEC / 30 LET / ALOIS LAMAČ / 32 LET / ANTONÍN ZEITHAMMER / 19 LET / JOSEF STUDNIČKA / 27 LET (v ploše desky)

Události

  • po 1869 - vznik (dopravní stavba)
  • 20. l. 20. stol. - úprava (nahrazení klenby železobetonovým překladem)
  • 4. 2. 1931 - úmrtí významné osobnosti (zastřelení čtyř dělníků)
  • 1971 - úprava (pamětní deska), kameník: Mrázek Josef

Využití

  • bez využití

  • technická památka

  • pietní místo