dům U Bílého lva
Katalogové číslo
1000153114
Kraj
Hlavní město Praha
Okres
Praha
Obec
Praha
Část obce
Nové Město
Katastrální uzemí
Nové Město
Adresa
  • Praha, Hybernská 999/6
Typ
měšťanský dům; hotel
Kategorie
objekt
Sloh
gotika; baroko; klasicismus

Anotace

Dům středověk původu prošel renes. a barok. přestavbami, nynější dispozice získal při klasicistní přestavbě v r. 1826. Ve 20. a 30 letech 20. stol. byla pro hotel Meteor upravena novobarokní třípatrová šestiosá fasáda se štuk. plastickou výzdobou.

Popis

Ze středověké etapy stavebního vývoje domu se dochovaly kamenné valeně klenuté gotické sklepy s otisky šalování. Po r. 1706 zásadní raně barokní přestavba (výsečové valené klenby v průčelních traktech po obou stranách průjezdu) na zájezdní hostinec U bílého lva. r. R. 1925 byl hotel Meteor přestavěn firmou arch. J. Králíčka a ing. R. Šolce, r. 1935 fa. Králíček a Šolc provedla nové řešení vchodu do hotelu oddělením od průjezdu ke garážím. 1948 většina pokojů změněna na kanceláře, Řadový čtyřpodlažní čtyřkřídlý dům na nepravidelné parcele s vnitřním dvorem. Barokizující symetricky komponovaná fasáda završená nad korunní římsou trojúhelným štítem s kasulovým okénkem a ženskou bustou ve vrcholu (Noc se srpkem měsíce ve vlasech), z obou stran navazuje zděná atika s vázami na pilířcích. Okenní osy jsou rámované složitě tvarovanou suprafenestrou se lvím maskaronem a nápisem ve stuze, ve štukové výzdobě použito motivů střapcových závěsů, čabrakových hlavic, volutově stáčených lišt, klenáků, uch, kapek, tumbovitých a vykrajovaných parapetů. Okna 3. p. rámují ploché šambrány, středové podložené klenáky přesahují do korunní římsy. Hl. schodiště obložené mramorem. /podle UPP, ed. R. Baťková, Academia, Praha 1998/

Popis památkové hodnoty

Klenuté sklepy středověkého původu, barokní dispoziční uspořádání s uplatněním technicky náročné soustavy kleneb, příklad stylově čisté kvalitní architektury s bohatou štukovou výzdobou palácového typu.

Stáhnout data v XLS

Události

  • 1381 - první zmínka
  • po 1706 - přestavba
  • 1826 - přestavba, architekt: Zika Jan, architekt: Nademlejnský Emanuel
  • 20. l. 20. stol. - 30. l. 20. stol. - úprava, architekt: Králíček Emil, architekt: Šolc Rudolf