Dům umění města Brna
Katalogové číslo
1000161072
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Brno-město
Obec
Brno
Část obce
Brno-město
Katastrální uzemí
Město Brno
Adresa
  • Brno, Malinovského náměstí č.p. 652/2
Typ
společenský dům; galerie
Kategorie
objekt
Sloh
secese; funkcionalismus
Autor
Heinrich Carl Ried
Vznik
1911

Anotace

Významná funkcionalistická architektura od Bohuslava Fuchse z let 1946 až 1947 je výsledkem přestavby starší secesní budovy od vídeňského architekta Heinricha Carla Rieda z roku 1911, v urbanisticky významném prostoru Malinovského náměstí.

Historický vývoj

Dům umění (původně Kaiser Franz-Josefs-Jubiläums Künstlerhaus) byl postaven v roce 1911 dle projektu vídeňského architekta Heinricha Carla Rieda jako výsledek několikaletého úsilí Moravského uměleckého spolku (Mährischer Kunstverein) o zřízení trvalých výstavních prostor a spolkového zázemí (kanceláře, přednáškový sál, ateliér, fotokomora). Architektura domu umělců se vyznačovala moderním řešením výstavních prostor, které byly osvětlovány skrze prosklené střechy a vcelku konzervativně řešeným exteriérem s bohatým štukovým dekorem a secesní sochařskou výzdobou (socha bájného Wielanda z germánské mytologie), jejímž autorem byl Carl Wolek. V roce 1945 byl dům umění silně poškozen bombardováním. V letech 1946–1947 vypracoval projekt obnovy architekt Bohuslav Fuchs, který zbavil fasády dekorativních architektonických a sochařských prvků, původní vstupní část na půlkruhovém půdorysu s portikem nahradil monumentální vstupní halou hranolového tvaru a provedl dílčí úpravy interiéru. Nad vstupní portikus umístil pískovcový blok určený k vytvoření reliéfu, na jehož realizaci byla vypsána soutěž, nicméně na samotnou realizaci díla nikdy nedošlo. V roce 1948 byla v blízkosti domu instalována busta maršála Malinovského, kterou vytvořil Vincenc Makovský. Po roce 1968 Dům umění převzal záštitu nad divadlem Husa na provázku (později Na provázku) a stal se jeho sídlem. Budova tak sloužila jako důležité centrum nejen pro prezentaci výtvarného umění, ale i alternativní divadelní kultury. V roce 1969 proběhla generální oprava objektu. Další sochařské dílo dotvořilo bezprostřední okolí domu v roce 1988 a to fontána od Zdeňka Makovského s figurou sedící ženy, původně určená pro kašnu v Mělníku. Fontána u Domu umění zůstala torzem, neboť nebyla nikdy spuštěna. Poslední celková obnova, respektující funkcionalistický charakter budovy, proběhla v letech 2007 až 2008 dle projektu ateliéru Architekti Hrůša & spol. Během této obnovy došlo k odstranění pískovcového bloku nad vstupem a v zadní části budovy vznikl ochoz obepínající výstavní sál v přízemí (Galerie Jaroslava Krále).

Popis

Dům umění města Brna tvoří volně stojící patrová centrální budova postavená na půdorysu řeckého kříže. Její centrální část, boční křídla i zadní trakt jsou zastřešeny prosklenými sedlovými střechami, vstupní hala má rovné zastřešení s vyzdviženým světlíkem. Průčelí vstupní haly je hladké, po stranách projmuté a ohraničené hladkými subtilními sloupy. Do budovy se vstupuje širokým obdélným portálem z červeného kamene, v němž jsou zapuštěny vstupní dveře. V portálu je osazena pamětní deska upomínající na významného ředitele Domu umění Adolfa Kroupu (1910–1981). Fasády domu jsou hladké, členěné čtyřdílnými obdélnými okny s dřevěnými výplněmi, v případě vstupní haly a výstavního sálu nad ní jsou na bočních stranách použity velkoplošné kovové okenní rámy. Před budovou se nachází velkoryse pojatý vstupní předprostor s širokým schodištěm a fontánou se sochařskou dekorací. V interiéru se v přízemí nachází centrální hala se čtyřmi sloupy, z níž se vstupuje do výstavního sálu v západním křídle (Galerie Jaroslava Krále). Po stranách vedou z haly tříramenná schodiště obložená travertinem do výstavních prostor v patře. V bočních křídlech (severním a jižním) se v přízemí nachází zázemí Domu umění – kanceláře a přednáškový sál. V suterénu je situována restaurace. Výstavní sály v patře, propojené širokými průchody bez výplní, jsou s výjimkou sálu nad vstupem (Procházkova síň) prosvětlené pouze skrze prosklené střechy a stropy.

Popis památkové hodnoty

Památkové hodnoty objektu lze charakterizovat v několika rovinách; v prvé řadě jde o objekt s výraznou historickou hodnotou, který vznikl jako výstavní síň uměleckého spolku Mährischer Kunstverein. Dům umění je hmotnou připomínkou spolkového života brněnské německé společnosti počátku 20. století a představuje jeden ze základních prvků kulturní infrastruktury tvořící moderní město. Dále se jedná o realizaci významných architektů, v původní podobě šlo o secesní budovu vídeňského autora Heinricha Carla Rieda, který patřil mezi žáky výrazné osobnosti vídeňského pozdního historismu a secese Friedricha Ohmanna. Po druhé světové válce se na podobě domu výrazně podepsal Bohuslav Fuchs, který v rámci poválečné rekonstrukce budově vtiskl funkcionalistickou podobu, přičemž Riedovo moderní vnitřní řešení budovy v podstatě zůstalo zachováno. Zcela zásadní je také urbanistický význam budovy, jelikož je situována na velmi exponovaném místě a spoluutváří reprezentativní charakter Malinovského náměstí. Zároveň jde o jednu z posledních realizací na brněnské okružní třídě, kde moderní stavba Domu umění doplňuje neorenesanční Mahenovo divadlo.

Stáhnout data v XLS

Digitální dokumenty (MIS)

Všechny dokumenty v MIS

Události

  • 1911 - vznik