evangelický kostel
Katalogové číslo
1000023954
Kraj
Karlovarský kraj
Okres
Cheb
Obec
Plesná
Část obce
Plesná
Katastrální uzemí
Plesná
Kategorie
objekt
Sloh
neorenesance
Vznik
1847 až 1849

Anotace

Novorenesanční evangelický kostel postavený v letech 1847–1849 stavitelem Adamem Haberzettlem podle plánů inženýra Karla Pražáka. Stavba patří k nejstarším protestantským kostelům v kraji a jde o vůbec první kostel financovaný spolkem Gustav Adolf.

Dějiny

Počátky evangelického sboru v Plesné lze datovat již do roku 1828. Plně se však osamostatnil až 20. dubna 1834, kdy se vikář a učitel Johannes Tobias Unger z Prahy stal zdejším prvním evangelickým pastorem. Do té doby docházeli místní evangelíci na bohoslužby do nedalekého Bad Brambachu. První řádná bohoslužba se v Plesné uskutečnila 4. května 1834 v nově postavené provizorní modlitebně (tzv. toleranční modlitebna), kterou místní také nazývali „Bretterkirche“ (prkenný kostel) či „Notkirche“ (nouzový kostel). Jednalo se o prostou obdélnou dřevěnou stavbu, členěnou na obou stranách třemi okny a krytou šindelovou střechou. Věž byla k modlitebně dostavěna až v roce 1839. Ve stejné době do ní byly osazeny dva zvony, které odlil Wenzel Perner z Plzně. Jednoduchá dřevěná stavba však velmi rychle chátrala, takže muselo být co nejrychleji přistoupeno k postavení řádného kostela. Dnešní novorenesanční kostel postavil v letech 1847–1849 chebský stavitel Adam Haberzettl (1816–1871) podle plánů inženýra Karla Pražáka (1803–1869). Slavnostní zahájení stavby se uskutečnilo 13. července 1846 a 19. dubna následujícího roku proběhlo slavnostní položení základního kamene. Starý dřevěný kostel byl koncem roku 1848 v natolik špatném stavu, že do něj věřící přestali chodit a od prosince 1848 se musely bohoslužby konat v novém, ještě nedostavěném, kostele. Slavnostní vysvěcení dokončeného kostela proběhlo až koncem dalšího roku, 16. prosince 1849. Evangelický kostel v Plesné byl vůbec první stavbou, kterou finančně podpořil evangelický spolek Gustav Adolf. Celková částka za stavební práce se vyšplhala na 9625 zlatých a vedle spolku Gustav Adolf se na jeho financování podílelo mnoho místních. Po dokončení stavby byl starý dřevěný kostel stržen. Na jeho místě byl v roce 1884, u příležitosti 50. výročí osamostatnění plesenského sboru, odhalen památník od chebského sochaře Karla Wilferta staršího. V roce 1929 prošel kostel menšími stavebními úpravami, při kterých byla zhotovena nová teracová podlaha, a místní evangelický ženský spolek pro kostel obstaral elektrické osvětlení. Po druhé světové válce a odsunu původního německého obyvatelstva zde vznikla kazatelská stanice sboru ČCE v Chebu. Kostel prošel na počátku 60. let opravami a 4. října 1964 byl slavnostně znovuotevřen. Západně od kostela stával evangelický hřbitov, který byl však v roce 1969 zlikvidován. Dnes stojí na jeho místě pamětní deska.

Popis

Jednolodní stavba obdélného půdorysu s trojbokým presbytářem a hranolovou věží na jihozápadě. Presbytář člení nárožní lizény a trojice úzkých obdélných oken s půlkruhovými záklenky, kryje ho valbová střecha. Loď kostela rytmizují na obou stranách vysoká obdélná okna zakončená půlkruhem. Okna jsou tabulková, v horní části radiálně členěná. Na krajích stěn lodi, v místech s jednotlivými schodišti, jsou menší okenní otvory a v přízemí vstupy s půlkruhovými portály, které jsou však na východní straně druhotně zadělány. Loď je zastřešena valbovou střechou. Celou stavbu obíhá mohutná korunní římsa s dekorativním vlysem. Dalším zdobným prvkem je rámování okenních a dveřních otvorů s profilováním v horní části. Jinak je exteriér kostela pojat velmi stroze. Vespod obíhá kostel kamenný sokl. Na jihozápadní straně je ze své větší části do hmoty lodi zapuštěna vysoká hranolová věž. V jejím přízemí se nachází hlavní vstup do kostela tvořený půlkruhovým portálem, na jehož vrcholu se nachází nápis „Geschenk v Johann Wunderlich in Fleissen N:238“. Vyšší patra věže člení půlkruhová okna, nad nimiž jsou kruhová pole se zbytky ciferníků hodin. Pod korunní římsou věže je pás se čtyřmi drobnými čtvercovými otvory na každé straně. Celou věž zakončuje jehlancová střecha s námětky.

Popis památkové hodnoty

Evangelický kostel v Plesné je hodnotnou sakrální stavbou v neorenesančním stylu, jež patří k nejstarším protestantským kostelům v kraji. Kostel byl proveden v prostém, ale ušlechtilém, stylu s návazností na starší evangelické kostely z německojazyčných oblastí, kde v interiéru dominuje především rozměrná empora na půdorysu písmene U. Rovněž se jedná o vůbec první kostel, který spolufinancoval významný evangelický spolek Gustav Adolf, jenž se později podílel na realizaci řady evangelických kostelů nejen na našem území. Objekt se dochoval ve velmi autentickém stavu, včetně původních dveří, oken a hodnotného vnitřního vybavení, např. původních varhan. Kostel se nachází na vyvýšeném místě v severozápadní části města a tvoří tak zdejší výraznou pohledovou dominantu a dnes už neodmyslitelný krajinotvorný prvek.

Stáhnout data v XLS

Události

  • 1847 - 1849 - vznik