jubilejní kašna, zvaná Kolostujova
Katalogové číslo
1000155216
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Teplice
Obec
Teplice
Část obce
Teplice
Katastrální uzemí
Teplice
Typ
kašna
Kategorie
objekt
Sloh
historismus
Autor
projekt: ing. A. Siegmund kamenické články k. Ullmann, Drážďany
Vznik
1862
Materiál
pískovec

Tematické okruhy

  • vodohospodářství

Anotace

Kašna z r. 1862 vznikla k 1100. výročí objevení teplických pramenů. Projekt vytvořili bratři Siegmundové z Teplic, kamenické práce jsou od K. Ullmanna. Kašnu tvoří šestiboká nádrž, uprostřed níž je na soklu s hlavami prasat polygonální architektura.

Historický vývoj

Kašna vznikla v roce 1862 jako připomínka výročí 1100 let od legendárního objevení teplických lázeňských pramenů (odtud její název „jubilejní“). Projekt zhotovili bratři Adolf a Heinrich Otto Siegmundové, realizaci prováděla firma Teplitzer Baugesellschaft, založená prvním z bratrů. Kamenosochařské práce jsou dílem drážďanského K. Ullmanna. Na kašně se podílel také sochař Franz Melnitzký z Vídně, který byl autorem sochy ženské postavy – nymfy či Hygie – která stála na vrcholu architektury a do současnosti se nezachovala. Původně německé nápisy na dolní části kašny byly po roce 1945 vyměněny za nové, v českém jazyce.

Popis

Kamenná kašna má mělkou šestiúhelníkovou vodní nádrž. Uprostřed je situována mohutná polygonální architektura s chrliči. Její dolní soklová část je rozšířena o trojstupňové opěráky mezi jednotlivými stěnami. Spodní stupeň je proveden jako stěna, prolomená půlkruhově zakončeným otvorem, dolní a horní stupeň mají šikmou stříšku, střední rovnou. Na stěnách dolní části architektury se nachází mělká nika, jejíž otvor má půlkruhový hořejšek a dole šikmý parapet. V nice je kamenná plastika čelně situované prasečí hlavy s výraznýma ušima a srstí, která má v pootevřené tlamě trubku na vodu. Hlavu lemuje dvojitý zvlněný rámec. V horní části soklu je na stěnách vpadlé pole, na třech z nich jsou vytesány nápisy: „Kolostujova kašna.“, „Podle staré pověsti byly teplické / prameny objeveny roku 726 po Kr. / pastýřem zemana Kolostuje když / jedno s pasoucích se prasátek spad- / -lo do horkého pramene a opařilo se.“, „Na pamět 1100. výročí od / legendárního objevení pramenů, / byla tato kašna postavena / roku 1862 městskou obcí Teplice.“. Na sokl navazuje poměrně bohatě členěná dvoustupňová architektura. Vysoká dolní část má stěny prolomené arkádou, nesenou na vnější i vnitřní straně polosloupy, jejichž hlavice je opatřena větvičkou s velkými, bohatě členěnými listy, provedenými ve vysokém reliéfu. Archivolta je zdobena tordováním s perlovcovými páskami, které se ve vrcholu oblouku přetínají. Nároží stěn jsou zvýrazněna předstupujícím pilířkem, stěny, včetně pilířků, zdobí pod horní římsou plastické motivy listů. Na stěnách jde o čtyři čtyřlístky vedle sebe, doplněné u nároží jedním trojlístkem, na nárožích je uprostřed čtyřlístek a po obou jeho stranách vždy jeden trojlístek. Plastickou výzdobu má i římsa, a to akantové listy. Nad stěnami je uprostřed čelně situovaný list, po jeho stranách list diagonální, směřující špičkou dolů. Na nárožích jsou tři listy, situované čelně – střední je užší a méně olistěný než širší boční motivy. Na tuto hlavní část architektury navazuje nahoře o něco užší nástavec. Předstupující nárožní pilířky jsou prosté, úseky mezi nimi zdobí reliéf, umístěný v obdélném, na šířku orientovaném poli. Jde o kruhy s vepsaným pětilaločným, čelně situovaným listem, doplněné mezi sebou úzkým, na výšku orientovaným oválem. Na nástavci, zakončeném římsou, je usazena mohutná široká váza kruhového tvaru. Dolní část zdobí motivy stylizovaných listů, řazených vedle sebe, širší střed pletenec s pravidelně rozmístěnými zvoncovitými květy, směřujícími dolů. Užší hořejšek je opatřen dekorem dosti neurčitých vegetabilních tvarů (na této váze původně stála socha ženské postavy, uváděná jako nymfa či Hygie, která se nedochovala). Kolem kašny je dnes ohrazení, jehož půdorys sleduje tvar kašny. Tvoří ho mřížové zábradlí, jehož pole se v horní části směrem ke středu mírně snižují do oblouku. Svislé pruty doplňují diagonálně vedené pruty, vybíhající dole do zatočeného tvaru a nahoře ještě obloučky mezi svislými pruty.

Popis památkové hodnoty

kašna je kvalitně provedeným objektem, dokládajícím vývoj kamenosochařské práce v období po polovině 19. století, díky svému umístění je výrazným prvkem veřejného prostoru lázeňské části města; kašna má také výraznou historickou hodnotu, spjatou s teplickým lázeňstvím – tím, že vznikla jako připomínka 1100 let od objevení lázeňských pramenů

Stáhnout data v XLS

Státní archeologický seznam (SAS)

    území s archeologickými nálezy III. kategorie

Události

  • 1862 - vznik