- Katalogové číslo
- 1000144334_0010
- Kraj
- Pardubický kraj
- Okres
- Ústí nad Orlicí
- Obec
- Králíky
- Část obce
- Králíky
- Katastrální uzemí
- Králíky
- Typ
- kaple
- Kategorie
- objekt
- Sloh
- baroko
Anotace
Barokní pašijová kaple centrálního polygonálního půdorysu se zvonovitou střechou z r. 1706, je jednou ze 6 kaplí podél Svaté cesty k poutnímu klášteru na Hoře Matky Boží, původně s dřevěným polychromovaným vrcholně barokním sousoším (kol.r.1730).
Historický vývoj
Roku 1705 byla vysázena podél cesty, započínající nedaleko od centra Králík, lipová alej, vedoucí za město na nedaleké poutní místo na kopci Lysá hora. Na Lysé hoře byl v té době stavěn z iniciativy královéhradeckého biskupa Tobiáše Jana Beckera poutní kostel a současně zakládán klášter. V roce 1706 bylo podél cesty ve stoupající stromové aleji postaveno šest architektonicky shodně utvářených kaplí. Tuto šestici kaplí doplňují ještě dvě další zcela shodné kaple, vystavěné jako protějšky na úpatí monumentálního schodiště před hlavním průčelím ambitů.
Popis
Čtvrtá kaple vystavěná při Svaté cestě z města k poutnímu areálu na Hoře Matky Boží, s dedikací Kristus trním korunovaný, stojí za městem, v lipové aleji, při odbočce polní cesty k lokalitě zvané U studánky, v jejíž blízkosti se nachází sloup s milostným obrazem Panny Marie Králické. Kaple je šestibokou polygonální centrálou, s vchodem orientovaným k ose aleje. Vchod je vymezen kamenným portálem s půlkruhovým záklenkem. Dveře jsou dřevěná dvoukřídlá, na svlak, s malými průhledovými okénky. Jednotlivé stěny kaple jsou pojednány lisenovými rámci, ve dvou stěnách jsou prolomena půlkruhová, kamenou šambránou lemovaná okna. Nad výraznou profilovanou korunní římsou je vynesena šestiboká oplechovaná cibulová střecha, ukončená křížem. Strop kaple s nepravou klenbou bedněné konstrukce je omítnutý na rákos.
Popis památkové hodnoty
Soubor barokních pašijových kaplí s jejich dochovaným řezbářským vybavením, byť v současné době dlouhodoběji instalovaným na jiném místě, je velice hodnotným a kvalitním příkladem dokumentujícím fenomén barokních slavností, v tomto případě s vazbou na poutní mariánské místo. Alej s kaplemi, vytvářející tzv. Svatou cestu, směřující z města k poutnímu místu na Hoře Matky Boží, je také velice kvalitním příkladem barokního urbanismu.
Památková ochrana
kulturní památka rejst. č. ÚSKP 32737/6-3942 - klášter servitů s poutním chrámem Nanebevzetí Panny Marie
Fáze ochrany: památkově chráněno
Zobrazit na mapě
Chráněno:od 3. 5. 1958národní kulturní památka rejst. č. ÚSKP 439 - Poutní areál Hora Matky Boží u Králík (Dolní Hedeč) s kostelem Nanebevzetí Panny Marie
Fáze ochrany: památkově chráněno
Zobrazit na mapě
Chráněno:od 1. 7. 2018
Plošná památková ochrana
Státní archeologický seznam (SAS)
- území s archeologickými nálezy III. kategorie
Zobrazení na mapě
Digitální dokumenty (MIS)
- Dolní Hedeč, Kopeček - klášter servitů s poutním chrámem Nanebevzetí Panny Marie - soubor objektů na svaté cestě - Pašijové kaple v aleji, kaple 4 (Kristus trním korunovaný)
- Dolní Hedeč, Kopeček - klášter servitů s poutním chrámem Nanebevzetí Panny Marie - Pašijová kaple v aleji, kaple 4 (Kristus trním korunovaný)
- Dolní Hedeč, Kopeček - klášter servitů s poutním chrámem Nanebevzetí Panny Marie - Pašijová kaple v aleji, kaple 4 (Kristus trním korunovaný)
- Dolní Hedeč, Kopeček - klášter servitů s poutním chrámem Nanebevzetí Panny Marie - Pašijová kaple v aleji, kaple 4 (Kristus trním korunovaný)
Využití
Šest kaplí v aleji a další dvě na úpatí schodiště před klášterem, každá vybavená jedním řezbářsky ztvárněným motivem z pašijí, byly tradiční součástí "života" poutí a procesí, ubírajících se z města k poutnímu mariánskému místu na Hoře Matky Boží. Tradice poutí v místě byla přerušena před rokem 1950.