- Katalogové číslo
- 1000155220
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Ústí nad Labem
- Obec
- Ústí nad Labem
- Část obce
- Ústí nad Labem-centrum
- Katastrální uzemí
- Ústí nad Labem
- Adresa
- Ústí nad Labem, Kostelní náměstí
- Typ
- kostel
- Kategorie
- areál
- Zpřístupnění objektu
- ano
- Významné prvky
- Oltář, krucifix s Marií Magdalenou, šikmá věž
- Sloh
- gotika
- Vznik
- 1318
Anotace
Vrcholně gotická stavba postavena r. 1318. Roku 1426 byly loď a věž, která pochází ze starší románské stavby, poškozeny husity. Obnova probíhala v letech 1450–1530. Regotizováno podle J. Mockera v 9é. letech 19. stol. V r. 1945 byla věž narušena leteckým
Dějiny
Osídlení u ústí Bíliny do Labe je doloženo v 10. století. Stál zde pravděpodobně hrad a osada kolem dnešního kostela sv. Vojtěcha. Osada byla vhodně položena na obchodní stezce. Městská práva udělil Ústí mezi léty 1233—1249 již Václav I., jak se dozvídáme z listiny datované k roku 1249, v této listině je již zanesena existence dvou kostelů, z nichž jeden je pravděpodobně kostel Nanebevzetí Panny Marie a druhý je kostel sv. Vojtěcha, středověký předchůdce nedalekého klášterního chrámu. Přemysl Otakar II. okolo roku 1260 tato práva potvrdil. K roku 1300 se město uvádí jako opevněné. Po roce 1318 původní hrad opuštěn a rozbořen. Ve stejné době vzniká hrad Střekov. Město poničily husitské války. Katastrofou byl požár, po němž muselo být město znovu ohrazeno v roce 1538. Další ranou byla třicetiletá válka, která město rovněž výrazně poničila. Ještě v roce 1840 bylo Ústí nad Labem opevněné, zůstal zachován jeho raně novověký ráz. Vzhled města změnil rozvoj průmyslu druhé poloviny 19. století, bombardování v roce 1945 a poválečná transformace za komunistického režimu. Gotická adaptace staršího kostela souvisí s požárem města a jeho obnovou před rokem 1325. Za husitských válek byl kostel Nanebevzetí Panny Marie velmi poničen, zničená byla kostelní věž, a i kostelní trojlodí. S jeho obnovou bylo započato až roku 1452. Opravy trvaly až do roku 1530. V roce 1538 kostel spolu s městem vyhořel. Obnovu kostela na sklonu 19. století projektovali severočeští architekti Josef Mocker a Anton Weber. Za první světové války byla část zvonů zrekvírována pro válečné účely. V roce 1945 město utrpělo spojeneckým náletem. Kostel byl značně poničen. Od náletu se datuje vychýlení věže.
Historický vývoj
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je gotická stavba, orientovaná směrem k východu. Nejstarší dochovanou částí je pravděpodobně věž kostela, kde se objevil obloučkový vlys (dnes nahrazen kopií), který mohl být románského původu. Druhou nejstarší částí je poměrně dlouhé, polygonálně uzavřené presbyterium budované v souvislosti s obnovou po požáru města okolo roku 1318. O jeho stáří svědčí poměrně úzká okna, dělená dvěma pruty a archaickými kružbami. Zaklenuto je křížovou klenbou. Síňové trojlodí pochází z období obnovy kostela po husitských válkách, na jeho projektování a výstavbě se dříve předpokládala účast huti Benedikta Rieda. Téměř čtvercový půdorys dělí dvě řady osmibokých sloupů, nesoucích síťovou klenbu. Podél celé západní stěny je zavěšena kruchta. Okna v obou bočních stěnách jsou široká, dělená třemi svislými pruty, s individuálně řešenými kružbami. Velká přestavba na konci 19. století dala kostelu současnou novogotickou podobu. Stavbu vedl do roku 1897 architekt Josef Mocker a po něm architekt Anton Weber. Při rekonstrukci byla změněna střecha chrámu ze stanové na sedlovou i věž byla nově zastřešena. Podle plánů Antona Webera byl nově postaven sanktusník a západní portál. Západní věž stála již před husitským vypálením města. Její horní část byla při obnově ve druhé polovině 15. století upravena včetně zřízení bytu hlásného s ochozem a nízké stanové střechy. Dnešní poslední patro a vysoká jehlancová střecha vznikly na přelomu 19. a 20. století (stejně jako hlavní portál). Doplňkem z doby regotizace je i osmiboká schodišťová vížka v severozápadním rohu trojlodí. Původní výstup na kruchtu zajišťovalo schodiště u jižní stěny věže. U jižní stěny presbytáře stojí nízká sakristie. V Současné době je kostel znám svou šikmou věží. Měření v roce 2008 ukázalo vychýlení věže o 200,9 cm, čímž je ústecká věž na čtvrtém místě v žebříčku šikmých věží. Třetí je legendární věž v Pise. Nejvíce skloněnou věží na světě je věž v německém Suurhusenu. Naklonění věže způsobil nálet spojeneckých letadel v dubnu 1945, kdy jedna bomba spadla do těsné blízkosti kostela. Několik dní občané dokonce čekali, jestli se věž nezřítí a až později přistoupili k opravě. Dnes je věž zabetonovaná a staticky zajištěná. Nové stavební úpravy chrámu byly prováděny v roce 1956 pod vedením prof. Hocara.
Popis
Areál kostela Nanebevzetí Panny Marie se skládá z vlastního kostela (1) a sousoší krucifixu se sv. Máří Magdalenou umístěném při vrcholu polygonálního presbytáře. (2) Chrám je pozdně gotickou stavbou se zhruba čtvercovou lodí a dlouhým polygonálním presbytářem. K západnímu průčelí přiléhá v půdoryse hranolová věž. Loď je zastřešena sedlovou střechou. Střecha presbytáře je nižší, sedlová na východě s valbou a je doplněna úzkým gotizujícím sanktusníkem. Věž má vysokou jehlancovou střechu po obvodě se sedmi malými věžičkami. Krytinou je patinovaná měděnka. Sousoší je umístěno mezi opěráky v samotném závěru presbytáře za nízkým kovaným plotem.
Popis památkové hodnoty
Areál kostela Nanebevzetí Panny Marie je pravděpodobně nejvýznamnější památkou města Ústí nad Labem. Jedná se o unikátně dochovanou pozdně gotickou stavbu s četnými architektonickými detaily a vysoce hodnotným mobiliářem, a to i přes četné stavební úpravy a novogotickou přestavbu na sklonu 19. století. Objekt je niterně spjat s dějinami města od jeho založení po tragická léta druhé světové války, kdy získal svou charakteristickou šikmou věž. Areál je symbolem identity města Ústí, tvoří jedinečnou pohledovou dominantu.
Má součásti
Památková ochrana
Státní archeologický seznam (SAS)
Zobrazení na mapě
Digitální dokumenty (MIS)
- Ústí nad Labem, okres Ústí nad Labem, Ústecký kraj, 5-264 areál kostela Nanebevzetí P. Marie, kostel Nanebevzetí Panny Marie, pohled od jihu
- Ústí nad Labem, kostel Nanebevzetí P. Marie. Evidenční list kulturní památky - původní.
- Ústí nad Labem, okres Ústí nad Labem, Ústecký kraj, 5-264 areál kostela Nanebevzetí P. Marie, kostel Nanebevzetí Panny Marie,
Seznam pramenů/literatury
- NPÚ ÚOP v Ústí nad Labem, Průzkumy, posudky, zprávy, 577/A, Muk, Jan, Ebel, Martin, Reml, Lubomír, Ústí nad Labem : arciděkanský kostel Nanebevzetí P. Marie : stavebně historický průzkum, 1986.
- NPÚ ÚOP v Ústí nad Labem, Restaurátorská dokumentace, 2763/R, Šolc, Radomil, Restaurátorská zpráva o I. etapě opravy kamenného portálu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, 2014.
- NPÚ ÚOP v Ústí nad Labem, Restaurátorská dokumentace, 349/R, [Ústí nad Labem, UL, kostel Nanebevzetí Panny Marie, krucifix se sochou sv. Máří Magdaleny, fotografická dokumentace], [s. d.].
- NPÚ ÚOP v Ústí nad Labem, Plánová dokumentace, 4832, Haščyn, Pavel, Státní ústav pro rekonstrukce památkových měst a objektů, Arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie Ústí nad Labem : rekonstrukce vnějšího pláště, 1987.
- NPÚ ÚOP v Ústí nad Labem, Plánová dokumentace, 6735, Rajniš, Martin, Zpřístupnění věže kostela Nanebevzetí Panny Marie : Ústí nad Labem, 2016.
- NPÚ ÚOP v Ústí nad Labem, Plánová dokumentace, 7025, Rajniš, Martin, Zpřístupnění věže kostela Nanebevzetí Panny Marie : Ústí nad Labem, 2016.
- NPÚ ÚOP v Ústí nad Labem, Restaurátorská dokumentace, 3329/R, Šolc, Radomil, Obnova kamenného znaku na vstupním portálu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, 2020.
Události
- 1318 - vznik
- 1897 - přestavba, architekt: Mocker Josef
Využití
církevní