kostel sv. Marka
Katalogové číslo
1000145062
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Tábor
Obec
Soběslav
Část obce
Soběslav II
Katastrální uzemí
Soběslav
Typ
kostel
Kategorie
areál

Anotace

Bývalý hřbitovní kostel byl postaven v polovině 17. století v barokním slohu, v r. 1753 připojena jižní osmiboká kaple P. Marie. Součástí jsou drobné stavby na hřbitově - kamenná kazatelna, socha Anděla smrti, náhrobek s ukřižováním a dvě brány.

Historický vývoj

1650 – kostel byl zbudován Franceskem de Carde na náklad soběslavského primátora Zachariáše Markovského. 1651 – postaveny vstupní brány na hřbitov. 1660 - přistavěna na severní straně kostela kamenná kazatelna 1729 – byla přistavěna sakristie 1753 – přistavěna kaple Panny Marie 1956 – byl kostel restaurován

Popis

Hřbitovní kostel sv. Marka se nalézá jihovýchodně od historického centra Soběslavi za Černovickým potokem. Jednolodní kostel s trojbokým presbytářem, severní sakristií s oratoří v patře, západní předsíní a osmibokou kaplí Panny Marie na jižní straně lodi. Kolem kostela se rozprostíral rozsáhlý hřbitov obdélného půdorysu, který má dnes parkovou úpravu. Na jeho existenci upomínají dvě raně barokní brány z roku 1651 na západní a severovýchodní straně bývalého hřbitova.

Popis památkové hodnoty

Kostel s areálem odpovídá pojetí kulturní památky podle § 2 a 42, zákona č. 20/1987Sb. O státní památkové péči. Kostel je významným architektonickým a urbanistickým prvkem v této části města. Jedná se o významný příklad raně barokní sakrální stavby na jihu Čech, který v polovině 18. století doplnila polygonální kaple Panny Marie. Kostel má hodnotnou výzdobu průčelí – štukové zdobení nik, sgrafitové dekorativní a iluzivní architektonické prvky. Neméně hodnotné je architektonické členění a štuková výzdoba interiéru doplněná v kapli navíc nástěnnými malbami. Kostel tvoří neodmyslitelný celek spolu s dvěmi vstupními branami, které původně uzavírali vstup na rozlehlý hřbitov a vznikly současně s kostelem roku 1651.

Stáhnout data v XLS

Státní archeologický seznam (SAS)

    území s archeologickými nálezy III. kategorie