kostel sv. Petra a Pavla
Katalogové číslo
1000134265
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-jih
Obec
Dolní Lukavice
Část obce
Dolní Lukavice
Katastrální uzemí
Dolní Lukavice
Typ
kostel
Kategorie
soubor
Sloh
raná gotika; pozdní gotika; baroko
Autor
plány barokních úprav snad dle návrhu Jakuba Augustona

Anotace

Soubor tvoří kostel a boží muka. Původně raně gotický kostel z druhé poloviny 13. století s částečně dochovanou středověkou věží a obvodovým zdivem lodi, barokně přestavěný kolem r. 1722 patrně Jakubem Augustonem.

Dějiny

Kostel raně gotického původu (kolem roku 1340), z té doby věž s klenbou podvěží a obvodní zeď lodi. Pozdně gotické úpravy ve 2.pol.15.stol. Kolem r.1722 přistavěno větší presbyterium (hrabě F.M.Morzin) a celek zbarokizován, pozdější dílčí úpravy. Boží muka z roku 1714.

Historický vývoj

Osada se uvádí už v roce 1216. První písemná zpráva ke kostelu se vztahuje k roku 1352. Za nejstarší část stavby můžeme považovat přízemí věže s žebrovou klenbou, která má ještě raně gotický charakter (rámcově 2. polovina 13. století); okénko v jižní stěně nejspíše autentické. Obvodové zdivo lodi je hypoteticky ze stejné doby. Vstupní portál se nacházel pravděpodobně na severní straně v místě dnešního okna (část ostění zachována). Obsah středověkého zdiva v presbytáři je málo pravděpodobný (pouze snad krátké úseky u vítězného oblouku). Na pozdně gotické úpravy (asi 2. polovina 15. století) poukazuje sedlový portálek z 1. patra věže na kruchtu. Spolu s ním bylo nejspíše postaveno i toto podlaží věže (zdivo není provázané s lodí); soudobé je okénko v jižní zdi. Jádro západního štítu by mohlo být podle strmého sklonu ramen a lomového zdiva také středověké. Otázkou zůstává řešení horní partie věže v obou naznačených gotických etapách. Blíže neurčené úpravy jsou literaturou kladeny do roku 1684. Rozsáhlá barokní přestavba proběhla kolem roku 1722 za hraběte F. M. Morzina. Návrh úprav možná zpracoval architekt Jakub Auguston. Dosavadní presbytář byl nejspíše celý stržen a nahrazen novým s polygonálním závěrem; k bokům presbytáře přistavěny kaple s oratořemi v patře; klenby, portály a okna těchto nově vzniklých částí patrně soudobé. Vyzděno bylo pravděpodobně 2. patro věže. Po cibulové báni zůstal základový rošt; okna tohoto podlaží soudobá se zdivem; do půdy lodi prolomený odtud vstup; v přízemí věže asi prolomený vstup z exteriéru a do lodi; stěny lodi nadezděny a opatřeny novou korunní římsou; dozděny cípy západního štítu lodi; prolomená nová okna lodi; přeřešený vítězný oblouk; zrušený severní portál lodi.Zbytky barokního stropu lodi patrné v podkroví (výběh fabionu a profilovaný pásek pod ním). Krov z 1. poloviny 18. století zůstal nad presbytářem a oratořemi; stropy oratoří asi ze stejné doby; kruchta se schodišťovým přístavkem patří asi také této přestavbě. Někdy kolem poloviny 19. století došlo k dalším větším zásahům – zřejmě nadezděno 3. patro věže a vztyčena báň, postavený strop nad 1. patrem věže, zvonová stolice, zvýšena střecha nad západní částí presbytáře, v lodi provedený nový strop a krov (odstraněny pozednice staršího krovu a odbourány části římsových nadezdívek) a sanktusník nahrazený novou konstrukcí. Až tehdy možná přistavěna sakristie (na dodatečnost snad poukazuje obrácení ostění západního portálu, který patří 18. století) a zazděno okno na kruchtě. Výklenek s P. Marií Lurdskou asi až z konce 19. století. Příčky oddělující oratoř od schodiště byly postaveny možná až ve 20. století.

Popis

1/ kostel 2/ boží muka Kostel stojí nedaleko východního okraje obce a nedaleko zámku; umístěný v nenápadné poloze a rovinatém terénu; okolo stavby nevelká zatravněná plocha na S a V straně ohraničená zděnou hradbou patřící k pozemku fary; na ostatních stranách odděluje plochu od silnice živý nízký plot; před západním průčelím věže stojí stará lípa; v trávě několik keřů; při patě kostela chodníček z betonových desek; od kostela není terén zjevně spádovaný.Okolo kostela není ohradní zeď ani brány. Na prostranství před kostelem stojí boží muka, která původně stávala na jiném místě v obci. Po poražení byla přemístěna na toto místo. Jde o velmi hodnotný a časný příklad pololidové barokní tvorby.

Stáhnout data v XLS

Digitální dokumenty (MIS)

Všechny dokumenty v MIS

Seznam pramenů/literatury

Všechny zdroje v evidenci NPÚ

Události

  • - vznik

Využití

  • mše, koncerty v rámci Haydnových hudebních slavností