- Katalogové číslo
- 1000131008
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Písek
- Obec
- Písek
- Část obce
- Václavské Předměstí
- Katastrální uzemí
- Písek
- Typ
- kostel
- Kategorie
- areál
Anotace
Kostel sv. Václava je architektonicky zajímavou stavbu ze 14. století, která byla v době barokní a v 19. století přestavěna do dnešní podoby. Cenný je exteriér, interiér včetně historických konstrukcí. Kaple sv. Prokopa byla postavena v l. 1729-1732.
Historický vývoj
Doba založeni kostela není známa. Ze středověkého období je o kostele od poslední čtvrtiny 14. do počátku 15. století jen několik nevýznamných zpráv. Po další dvě století pak o něm prameny mlčí, takže doposud unikala skutečnost významné goticko renesanční přestavby či spíše novostavby kostela zdoby před polovinou 16. století. Systematicky lze stavební historii kostela sledovat až od 2.třetiny 17. století, od kteréžto doby jsou dochovány tzv. kostelní počty. K roku 1658 máme poprvé potvrzenu existenci tzv. kaple, tedy prostory v přízemi věže, která byla a Je užívána Jako sakristie. Na konci 17. století došlo k zásadní přestavbě celého kostela s výjimkou věže, který tehdy až na detaily nabyl současné podoby. Dne 10. března 1695 se měststká rada usnesla na znovuvybudování kostela, původně se uvažovalo o krumlovském staviteli Petru Spinettovi, nakonec však písečtí napsali hlubockému staviteli Jakubu Antonínovi de Maggi a požádali jej o vypracování projektu a rozpočtu. Stavitel zaslal výkresy, které se nám nedochovaly - jsou Jen registrovány v přehledu nutných prací a rozpočtu. Jak vyplývá ze současné podoby kostela, byl projekt přijat a dodržen. Písečtí na plány a rozpočet ze 4.června 1695 ihned reagovali a listem z 11.června stavitele na 17. téhož měsíce pozvali do Písku. Téhož dne došlo k podpisu smlouvy. Hrubá stavba byla dokončena v létě roku 1697 a na sv. Václava, 28.září, byl hotový kostel posvěcen. Ihned po dokončení novostavby bylo přistoupeno k přestavbě věže. Dne 7.března 1712 byli pro dohled nad pracemi zvoleni radní Daniel Chvojka a Jan A. Holub. Za stavitele byl vybrán Petr Spinetta. K významné akci došlo v roce 1740, kdy byla podstatně upravena kruchta. V následujícím roce 1741 pak byla v návaznosti na úpravu kruchty řezbářem Chládkem vyřeznána skříň na nové varhany postavené dačickým varhanářem Václavem Pantočkem. Poslední podstatnou úpravou venkovního vzhledu kostela bylo zřízení jižního kamenného portálu roku 1745. V roce 1839 prošel kostel generální rekonstrukcí, při níž byl především vyměněn krov na věži, který byl pobit novým měděným plechem. Datum těchto oprav připomíná letopočet 1840 na západním štítě kostela. Další rozsáhlá oprava, spojená s výměnou mobiliáře, probíhala v létech 1890-1 892. Práce začaly v dubnu 1890, přičemž práce zednické vykonal V. Špirhanzl, tesařské J. Jílek, klempířské Vokatý a truhlářské Jindra. Kostel byl znovu vysvěcen 28. září 1892. Tyto opravy připomíná kamenná deska v západním štítu kostela s nápisem Renovatum 1891. Při severozápadní zdi hřbitova stojí Kaple sv. Prokopa, v letech 1729-32
Popis
Areál kostela sv. Václava je situován na Václavském předměstí, východním směrem od historického jádra. Areál kostela je tvořen vlastním kostelem sv. Václava se zvonicí, dále na SZ straně kaplí sv. Prokopa, hřbitovem, který je ohraničen ohradní hřbitovní zdí. V ohradní zdi jsou na SV a jižní straně prolomeny brány. Před jižní bránou se nachází vyrovnávací schodiště, které je součástí KP, ale nachází se na nechráněném pozemku parc.č. 2098/1. Na SV straně před bránou na pozemku parc.č. 2098/1 se nachází socha sv. Jana Nepomuckého, která není součástí KP.
Popis památkové hodnoty
Jedná se o velmi zajímavý areál, který po odkrytí renesančních maleb v interiéru kostela se jednoznačně stal jednou z nejvýznamnějších památek města Písku. Kostel tvoří ve městě významný urbanistický prvek a je pohledově velmi exponovaný. Jedná se o architektonicky zajímavou stavbu ze 14. století, která byla v době barokní a v 19. století přestavěna do dnešní podoby, má cenné interiéry s hodnotnými architektonickými detaily a stavebními prvky. Památková ochrana se vztahuje na kostel s věží, který odpovídá pojetí kulturní památky podle § 2 zák. č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči.
Památková ochrana
Státní archeologický seznam (SAS)
Zobrazení na mapě
Bodové zobrazení:
Digitální dokumenty (MIS)
- Písek, okrPI, kostel sv. Václava, Strakonická, pohled od S. Před kostelem ohradní zeď hřbitova, vpravo kaple sv. Prokopa.
- Písek, kostel sv. Václava. Evidenční list kulturní památky - původní.
- Písek, okrPI, kostel sv. Václava, Strakonická, pohled od SV.
- Písek, okrPI, kostel sv. Václava, Strakonická, pohled od SV.
- Písek, okrPI, kostel sv. Václava, Strakonická, kaple sv. Prokopa, pohled od S.
- Písek, okrPI, kostel sv. Václava, Strakonická, schodiště na jihu, pohled od j.
- Písek, okrPI, kostel sv. Václava, Strakonická, socha sv. Jana Nepomuckého - nechráněný objekt, pohled od V.
- Písek, okrPI, kostel sv. Václava, Strakonická, pohled od SV.
Seznam pramenů/literatury
- NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích, Restaurátorská dokumentace, RZ 2204, Novotný, Josef, Kostel sv. Václava - restaurování nástěnných maleb v interieru, 2000.
- NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích, Plánová dokumentace, PD 6603, Kristian, Rudolf, Zaměření kostela sv.Václava a kaple sv.Prokopa, 1972.
- NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích, Plánová dokumentace, PD 3748, Sommer, Jan, Stavebně historický průzkum. Kostel sv. Václava, Písek - nenalezeno v archivu PD (pravděpodobně ztraceno - utopeno v roce 2002), 1999.
- NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích, Restaurátorská dokumentace, RZ 2573, Novotný, Josef, Restaurátorská zpráva. Restaurování nástěnných maleb západní, jižní a části severní stěny kostela sv. Václava v Písku, 2002.