- Katalogové číslo
- 1000128501
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Tábor
- Obec
- Soběslav
- Část obce
- Soběslav I
- Katastrální uzemí
- Soběslav
- Adresa
- Soběslav, Bezděkova č.p. 116
- Typ
- městské opevnění
- Kategorie
- areál
Anotace
Soubor městs. opevnění se dochoval ve zbytcích po obvodu města v podobě hlavní a parkánové hradby a obezdívky příkopu. Součástí byly bašty, z nichž se dochovala bašta na SZ straně u hradu a půlkruhová bašta na V straně. Dobře patrný je i parkán a příkop.
Historický vývoj
Městské opevnění se začalo budovat na konci 14. století. Za husitských válek bylo město dvakrát vypáleno a hradby pobořeny. Hradby byly opravovány za Jana z Rožmberka po polovině 15. století. Od konce 15. století začala hospodářská prosperita města. Během 16. století musely probíhat další úpravy, které se však nepodařilo v archivních materiálech zjistit. Oprava příkopů a valů a zesilování zdí prohíhalo také na začátku 17. století. Tehdy byly hradby zesíleny sedmi věžemi, dále existovaly dvě brány - severní Pražská (Táborská, Ústecká), jižní Úzká (Veselská) a dvě fortny východní Choustnická (Černovická, Zvěrotická) a západní Týnská (Bechyňská). Na začátku 19. století začala parcelace parkánu, byly zbourány brány a fortny a také část hradeb.
Popis
Opevnění města bylo tvořeno hlavní a parkánovou hradbou. Na ně navazoval příkop a val, který byl obezděn další zdí. Hlavní hradba byla až 1,8 m široká a 6-8 metrů vysoká, parkán byl široký 10-11 m, parkánová hradba byla silná 70 cm, vodní příkop byl široký 13-15 m. Příkop dnes dosahuje hloubky 3 m, ale býval patrně hlubší. Na vnější straně byl příkop obezděn zdí šířky 70 cm, která zároveň zpevňovala líc valu. Na severní a jižní straně se nacházely dvě velké brány, na východní a západní straně byly dvě menší branky pro pěší. Hlavní i parkánová hradba byly zpevněny baštami Opevnění se dnes nejlépe zachovalo na východní, severní a jižní straně, na západní straně zůstaly pouze malé části. Na severozápadní straně byl součástí opevnění hrad.
V Soběslavi se dochoval cenný systém městského opevnění. Zachovány zůstaly hlavní a parkánové hradby i vnější obezdívka příkopu. Zejména na východní straně najdeme rovněž zachované bašty, na řadě míst je dodnes dobře patrný prostor bývalého parkánu a příkopu. Dochované zbytky městského opevnění jsou významným urbanistickým prvkem historického jádra.
Popis památkové hodnoty
V Soběslavi se dochoval cenný systém městského opevnění. Zachovány zůstaly hlavní a parkánové hradby i vnější obezdívka příkopu. Zejména na východní straně najdeme rovněž zachované bašty, na řadě míst je dodnes dobře patrný prostor bývalého parkánu a příkopu. Dochované zbytky městského opevnění jsou významným urbanistickým prvkem historického jádra. Soběslavské městské opevnění odpovídá pojetí památky podle §2, zákona č.20/1987 Sb. o státní památkové péči.
Památková ochrana
Plošná památková ochrana
Státní archeologický seznam (SAS)
Zobrazení na mapě
Bodové zobrazení:
Digitální dokumenty (MIS)
Seznam pramenů/literatury
- NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích, Plánová dokumentace, PD 4412, Kristian, Rudolf, Bašty ve východním parkánu - stavebně historický průzkum :, 1995.
- NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích, Plánová dokumentace, PD 4897, Samec, Oprava hradeb na Valech :, 1995.
- NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích, Plánová dokumentace, PD 1036, SÚRPMO., Městské hradby - sadová úprava :, 1971.
- NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích, Průzkumy, posudky, zprávy, PD 11100, Ouroda, Vlastislav, Národní památkový ústav., Základní stavebně historické posouzení - úsek hradební zdi na p. č. 184, Soběslav, 2003.