most přes Pilský potok
Katalogové číslo
2000001419
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Příbram
Obec
Dobříš
Část obce
Dobříš
Katastrální uzemí
Dobříš
Kategorie
objekt
Sloh
klasicismus

Anotace

Kamenný čtyřobloukový most z 30. let 19. století, který původně doplňovala socha sv. Jana Nepomuckého. Most byl postaven na císařské cestě Praha - Pasov a váží se k němu lokální historické události.

Historický vývoj

Most překlenuje Pilský potok v místě hlavní silnice, která historicky spojovala Prahu s Pasovem. Mostní dílo plnilo kromě dopravní i reprezentativní funkci, neboť se nacházelo před východním vstupem do města Dobříše, na jehož jihovýchodním okraji se rozkládá monumentální barokní zámek s parkem, na něž navazovalo barokní, krajinářsky komponované okolí. Na tuto kompozici citlivě navázala i „pasovská“ cesta s alejí. Původně byl v těchto místech pouze brod, nahrazený mostem teprve ve 30. letech 19. století. Podle místní pověsti byl postaven ve spojitosti s tragickou událostí – utonutím dívky Marie Anny Kloiber z Českého Krumlova, která v rozvodněném brodu přišla o život v roce 1829. Její smrt je doložena záznamem v dobříšské matrice (z 10. 6. 1829) a spojitost jejího úmrtí s mostní stavbou jasně deklarovala také socha sv. Jana Nepomuckého, která byla součástí parapetní zídky mostu až do 70. let 20. století. Na historických fotografiích je na podstavci nápis - Maria Kloiber …. (dále nečitelné). Indikační skica, císařský otisk i originální mapa stabilního katastru z let 1838 – 1839 most již zachytily. Úmrtí dívky v roce 1829 a datum mapy stabilního katastru tedy spolehlivě vročují postavení mostu do 30. let 19. století. Původně byl most opatřen plnými parapetními zídkami, patrnými na historických fotografiích, které byly v 60. letech 20. století nahrazeny betonovými sloupky s jednoduchým zábradlím, nahrazeným později ocelovými trubkami. S mostem současná byla socha sv. Jana Nepomuckého, doložená historickými fotografiemi. Jednalo se o poměrně kvalitní regionální sochařskou práci, odstraněnou v roce 1974. Podle výpovědi místních občanů však socha dodnes existuje (tuto informaci se nepodařilo ověřit) a teoreticky je tedy možné kalkulovat s možností zhotovení její kopie. V autentické podobě zůstal most zachován zhruba do poloviny 20. století. Následně byl jeho původní vzhled narušen nahrazením plné parapetní zídky betonovými sloupky a po roce 1974 ocelovými trubkami.

Popis

Kamenný čtyřobloukový most překlenuje Pilský potok na ulici Pražská a ve směru sever-jih. Hranolové pilíře, opatřené břitovými ledolamy na návodní i povodní straně, nesou nízké segmentové klenby. Čelní zdi jsou z hrubého kamene¬¬¬, čela segmentových oblouků z pískovcových kvádrů a koruna zdiva z pískovcových desek (na ni byl nanesen vyšší betonový pás). Vrcholy rozražečů vody jsou opatřeny polojehlanovými kamennými hlavicemi – stříškami. Mezi pilíři vystupují pískovcové odvodňovací chrliče. Dříve měl most nízké poprsní zídky, které v současné době chybí. Na povodní straně se dodnes zachoval podstavec pro sochu, která byla poškozena a odstraněna v roce 1974. Čelo zdiva nad oblouky je opakovaně sanované nahozeným betonem i torketem, souvislým především na západní straně. Dnešní zábradlí je ocelové, trubkové. Zdivo kleneb je z drobnějšího lomového kamene. Již dříve bylo nahazováno betonem a dnes je torkretované. Ledolamy jsou tvarově polojehlanové, z nepravidelného kamene, z části přebetonované. Na severní straně byla novodobě přistavěna samostatná lávka pro pěší. Jejím vznikem však most nebyl dotčen.

Popis památkové hodnoty

Památková hodnota mostu je v tomto případě hlavně kulturně-historická a urbanistická. Jeho vznik je spojen s rozvojem silniční sítě v 1. polovině 19. století a jako takový reprezentuje kvalitní ukázku mostního klasicistního stavitelství. I přesto, že jeho vzhled byl v průběhu 2. poloviny 20. století ochuzen o původní parapetní zídku a sochu sv. Jana Nepomuckého, je připomínkou důležitosti města v rámci císařské cesty vedoucí z Prahy do Pasova a důležitým urbanistickým bodem dnešní Dobříše. Most v 19. století neplnil jen dopravní službu, ale také reprezentoval majitele panství. Nacházel se před vstupem do města, které se právě v 1. polovině 19. století začalo rozrůstat. Stojí v bezprostřední blízkosti rozlehlého zámeckého areálu s architektonicky upravenými zahradami a parkem. Součástí celé kompozice města byl nejen vlastní zámecký areál, náměstí, církevní stavby a rybníky, ale bezpochyby právě také příjezdové cesty lemované alejemi, s kvalitními mosty přes místní vodoteče. Město Dobříš patřilo až do poloviny 20. století mezi jedno z nejmalebnějších středočeských měst. Od 60. let 20. století však jeho jádro bylo zásadně pozměněno novodobou zástavbou, která neadekvátně nahradila původní domy z 19. století, a tyto negativní zásahy jsou v urbanismu města citelné dodnes a v mnohém se nadále prohlubují. I toto hledisko je potřeba zohlednit při definování památkové hodnoty mostu přes Pilský potok. Jedná se o poslední kamenný historický most v Dobříši, který navíc připomíná nejen historickou slávu Dobříše v podobě císařské cesty, ale také místní pověst tradovanou na základě historicky ověřené události – utonutí dívky, na jejíž vzpomínku její rodiče nechali postavit most se sochou sv. Jana Nepomuckého. Z architektonického hlediska se jedná o klasicistní most s kvalitní, pevnou a pokročilou konstrukcí, odpovídající inundačním mostům. Kvalitě konstrukčního řešení odpovídá také vyzdění pilířových zdí a jejich břitových čel z přesných kamenných kvádrů i čelních oblouků z přesných klenáků. Časově jej lze srovnat s konstrukčně jednoduššími mosty například ve Vyšehořovicích, Klášterní Skalici (zbourány v roce 2015) a Tvoršovicích. Mezi středočeskými památkami nejsou kamenné mosty z tohoto období příliš zastoupeny – pro ilustraci jmenujme např. rozsahem srovnatelný most v Žíšově, či poněkud větší a kvalitnější mosty ve Vrchlicích, či jeden z přelomu 18. a 19. století v Dobročovicích. Právě menší mosty jsou v současné době poměrně ohroženy, a to z důvodu jejich, mnohdy bezdůvodné, modernizace.

Stáhnout data v XLS