palác Tabáková režie
Katalogové číslo
1045666044
Kraj
Hlavní město Praha
Okres
Praha
Obec
Praha
Část obce
Vinohrady
Katastrální uzemí
Vinohrady
Adresa
  • Praha, Slezská č.p. 2000/9
Typ
palác
Kategorie
objekt
Sloh
klasicizující
Autor
architekt: Dryák Alois; sochař: Jiříkovský Josef; sochař: Horejc Jaroslav
Vznik
1926 až 1928

Anotace

Budovu palácového typu někdejší Tabákové režie navrhl Alois Dryák v klasicizujícím stylu, vystavěna byla v letech 1926-28.

Popis

Monumentální stavba ve Slezské ulici mezi Blanickou a Sázavskou sloužila jako reprezentativní administrativní budova spojená i s provozem balení a distribuce tabáku. Součástí rozsáhlého objektu byly i dva reprezentační byty, vzorkovna tabáku nebo malá výstavní síň. Trojkřídlá čtyřpatrová budova se dvěma suterény a podkrovím, o nepravidelném půdorysu ve tvaru písmene „J“. Západní ze dvou nároží je mohutně čtvrtkruhově zaobleno a propojuje hlavní obdélnou budovu ve Slezské ulici s menším čtvercovým křídlem v Blanické. Všechny části jsou samostatně zastřešeny valbovými střechami s keramickou či plechovou krytinou. Všechna průčelí mají přízemí pojednané pásovou rustikou, odděleno výrazně vytaženou zaoblenou římsou s fabionem. Na hlavním reprezentačním průčelí je římsa nesena vytaženými klenáky oken, která jsou lemována šambránou, naznačenou okosením bosáže. V parapetní části oken přízemí - mezi zvýšeným suterénem, osvětlovaným otevřenými anglickými dvorky - jsou ve vynechaných polích rustiky vloženy plastické koule. Koule, tentokrát v gigantském provedení, se objevují i na nárožích nízkého schodiště u hlavního portiku v ose průčelí. Portikus v mohutném žulovém ostění , je trojdílný, přičemž boční osy kryjí mříže s figurami od sochaře Horejce. Nad střední osou je umístěn mohutný státní znak sochaře Františka Přítele, vyhotovený podle předlohy Karla Štipla. V nárožích nad římsou jsou osazeny výpravné plastické reliéfy Josefa Jiříkovského, ikonograficky spjaté s tabákem a kouřením. V prvním patře rustiku nahrazují štukové kruhy, nad okny se objevují úseky římsy a na ně navazuje průběžný parapet; parapety 3. a 4. patra zttvárnují plastická obdélná pole. V kladí pod korunní římsou jsou vložena drobná okénka. Průčelí ostatních částí jsou méně zdobné, opakují shodné členění římsami a rustikou. Dva figurální reliéfy na nároží k Blanické ulici zpodobňují tabákovou plantáž. Na nároží k Sázavské ulici je šest reliéfů, v přízemí na ose průčelí je mohutný vystupující portál. Nad ním kamenný reliéf původního československého znaku. Na mřížích postranních oken subtilní bronzové sošky Jaroslava Horejce. Na kovových dveřích vlevo bronzový reliéf s námětem nakládání balíku tabáku. Uvnitř budovy je reprezentativní trojramenné schodiště s krásným zábradlím. Na schodišťové podestě jsou barevná okna, vyplňující téměř celou stěnu. Uprostřed jsou trojdílná okna s motivy žlutých lístků v malovaných zlatých rámech s perspektivním zdůrazněním hloubky, po stranách fialové květy na krátkém stonku. Na bočních stěnách schodišťové podesty Horejcovy reliéfy na mřížích zakrývajících tělesa ústředního topení.

Popis památkové hodnoty

Budova bývalé Tabákové režie je vynikající a jedinečnou ukázkou propojení architektury, plastiky a uměleckého řemesla. Budova je mimořádně hodnotná také z hlediska urbanistického, a to vzhledem k její poloze při kostele sv. Ludmily a také vzhledem k tomu, že při Slezské ulici uzavírá blokovou zástavbu domů v Sázavské a Blanické ulici.

Stáhnout data v XLS

Seznam pramenů/literatury

Všechny zdroje v evidenci NPÚ

Události

  • 1926 - 1928 - vznik, architekt: Dryák Alois, sochař: Jiříkovský Josef, sochař: Horejc Jaroslav