portál jezuitské koleje
Katalogové číslo
1000149615_0002
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Brno-město
Obec
Brno
Část obce
Brno-město
Katastrální uzemí
Město Brno
Adresa
  • Brno, Mozartova
Typ
portál
Kategorie
objekt
Sloh
baroko
Autor
architektura: Jan Křtitel Erna; sochařská výzdoba: Jan Kašpar Pröbstl
Vznik
70.l. 17.stol.

Anotace

Portál bývalé jezuitské koleje se sochařskou výzdobou od Jana Kašpara Pröbstla. Doklad barokního stavitelství, hodnotný po architektonické i umělecké stránce.

Historický vývoj

Portál byl přenesen ke kněžišti kostela Nanebevzetí Panny Marie z původního místa - druhého, tzv. kardinálského nádvoří jezuitské koleje. Architektura portálu vznikla patrně v 70. letech 17. století, přesněji po roce 1673, kdy byl správci nadace hraběnky Johanny Františky Prisky Magnisové pro zřízení výchovného a vzdělávacího ústavu pro šlechtické dívky – knížeti Ferdinandu Josefu Dietrichsteinovi – doporučen Jan Křtitel Erna. Kníže pověřil Ernu stavbou ústavu šlechtičen (1674 – 1679) a rovněž v roli donátora návrhem a realizací portálu jezuitské koleje. K realizaci došlo v letech 1687 – 1690, portál byl současně doplněn sochařskou výzdobou od Jana Kašpara Pröbstla. Kartuše se znaky Dietrichsteinů připomínají jak jednoho z největších podporovatelů brněnských jezuitů - kardinála Františka Dietrichsteina (1570–1636), tak donátora mj. portálu jezuitské koleje – knížete Ferdinanda Josefa Dietrichsteina (1636 – 1698). Po zrušení jezuitského řádu papežem Klementem XIV. v roce 1773 sídlil v areálu koleje nejprve sirotčinec a v roce 1778 se sem z bývalého olomouckého jezuitského konviktu přestěhovala rok předtím sloučená Ferdinandova a Tiefenbachova akademie – „collegium nobilium“ („stavovská akademie“), což připomíná nápis a letopočet na prostřední kartuši. Jméno Ferdinand odkazuje na císaře Ferdinanda II. Habsburského, který v roce 1624 založil nadaci se sídlem v jezuitském konviktu v Olomouci, financovanou z důchodů novojičínského panství. Jméno Teifeenbach připomíná osobnost Rudolfa svobodného pána z Teufenbachu (Tiefenbachu), který ve své závěti z 24. 7. 1650 mimo jiné ustanovil, že pokud vymřou jím substituovaní držitelé panství Drnholec či jejich mužští následovníci po meči, z důchodů panství bude na území Moravy zřízena nadace – šlechtická rytířská škola. V dubnu roku 1762 zemřel bez nástupců majitel drnholeckého panství František Adam hrabě z Trautmannsdorfu a začaly se projednávat konkrétní kroky ohledně zřízení šlechtické školy. V říjnu 1763 nařídila císařovna Marie Terezie, aby byli chovanci zaopatřovaní z drnholeckých důchodů rozděleni do několika vídeňských akademií či kolejí (Theresianum, Savojská akademie, vojenská akademie a Lövenburský konvikt). V takovéto podobě nadace fungovala až do roku 1777. Dekretem dvorního úřadu z 18. 10. 1776 bylo rozhodnuto, aby 16 nadačních teufenbašských míst bylo přeneseno z Vídně do olomouckého šlechtického konviktu a sloučeno s nadací Ferdinandovou. Nařízením dvorského dekretu z 2. 5. 1778 byla sloučená šlechtická akademie přenesena do Brna, viz letopočet na kartuši. Dekret dvorské kanceláře z 5. 4. 1782 nařídil přestěhování brněnské akademie do Vídně a spojení s Theresianem. Po roce 1782 sloužil areál brněnské jezuitské koleje jako kasárna a jízdárna. V letech 1904 – 1906 byl celý areál kromě kostela asanován, portál přemístěn. Vzniklá plocha byla následně zastavěna v podstatě do dnešní podoby.

Popis

Portál s půlkruhově zaklenutým vstupním otvorem s profilovaným ostěním a akantovým klenákem, s okřídlenými andílčími hlavičkami ve cviklech. Vstupní otvor je uzavřen kovanou mříží s motivem rozvilin a monogramů MRA, IHS a IPH. Po obou stranách na soklu zdobeném diamantováním a opatřeném vyloženou profilovanou římsou jsou situovány sdružené pilastry s pásovou bosáží. Pilastry jsou zakončeny římsovou hlavicí nesoucí zalamované kladí s vlysem zdobeným girlandami s květy a ovocem, uprostřed kartuše v akantovém rámu s andílčí hlavičkou ve vrcholu, nesoucí zlacený majuskulní nápis COLLEGIUM / NOBILIUM / FERDINANDEO / TEIFEENBACHIA / NUM / MDCCLXXVIII. Nad kartuší rakouský dvouhlavý orel se zlacenými žezly a štítkem s písmeny MT („Marie Terezie“) na hrudi. Nad vlysem vyložená profilovaná římsa se zlacenou datací A. MDCXC, nesoucí několikrát zalomený segmentový fronton. Ve vrcholu frontonu na podstavci stojící archanděl Michael oděný v římské zbroji, po obou stranách podstavce kartuše s akantovými rámy a znaky Dietrichsteinů. Archanděl přidržuje rukama klenoty těchto znaků – pravicí kardinálský klobouk, levicí knížecí korunu. Po stranách sochy dvou světců na podstavcích – pohledově vlevo sv. Ignác z Loyoly oděný do kasule zdobené bohatým rostlinným ornamentem a monogramem IHS, v levé ruce drží rozevřenou knihu se zlaceným nápisem AD / MAIO / REM / DEI / GLO / RIAM. Pohledově vpravo socha sv. Františka Xaverského oděného v klerice, rochetě a pluviálu se štolou kolem krku, v levici drží lilie.

Popis památkové hodnoty

Jeden z umělecky cenných dokladů historie města a jeho barokního stavitelství.

Stáhnout data v XLS

Seznam pramenů/literatury

Všechny zdroje v evidenci NPÚ
  • Jindřich Noll: Jan Křtitel Erna, stavitel brněnský, Sborník prací Filozofické fakulty brněnské univerzity, roč. 37–38, F32–33, 1988–1989.
  • Landtags-Blatt über die Sitzungen des mit dem Allerhöchsten Patente vom 18. September 1865 einberufenen Mährischen Landtages. 31. Sitzung der 4. Session am 13. Februar 1866. Zpráva odboru ustanoveného pro nadaci Teufenbachovu, Brünn 1866.

Události

  • 70. l. 17. stol. - vznik