Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
11321
KATEGORIE
ÚAN I
Poř. č. SAS
13-24-03/2
KRAJ
Královéhradecký kraj
OKRES
Hradec Králové
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Hradec Králové
OBEC
Hradec Králové
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Hradec Králové, Pražské Předměstí
TYP
město; sídliště; pohřebiště
LOKALIZACE POPISEM
Západní břeh Labe, V od Hlavního nádraží
OBDOBÍ
neolit; kultura nálevkovitých pohárů; lužická kultura; středověk - novověk; raný středověk 3; raný středověk 4; vrcholný středověk

POPIS

Území s doloženými archeologickými nálezy nebo důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů.

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Náhodný nález
PŘESNOST VYMEZENÍ
přesně (do 10 m)

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Prostor historického Pražského Předměstí Orlice osídleno již v období eneolitu kulturou nálevkovitých pohárů (výšinná osada snad opevněná palisádou). V mladší době bronzové (BC/D) hradisko lužické kultury. Mohutný, až 8 m široká dřevohliněná hradba na hraně návrší. Nálezy keramiky, bronzových předmětů. Proslulé jsou svitky zlatého drátu - "hradecké osmičky", jichž nalezeno veliké množství, již od 18.století. Těleso dřevohliněného opevnění využili v 9.století Slované jako základ pro val hradiska. Nejméně od 10.století má toto hradisko centrální funkci, a v podhradí se rozvíjí sídelní aglomerace na ostrovech a vyvýšených místech nad oběmi řekami.
Ve 13.století v rámci hradiska vzniká město. V SZ části návrší, na místě akropole slovanského hradiska, se konstituuje královský hrad (zánik 1423). Rozvoj města a jeho předhradí (5000-8000 obyvatel) zbržděn důsledky zejména 30-ti leté války, jež město postihla.
V 18.století se Hradec ocitá v pásmu válečných operací pruských a rakouských armád, ve válkách o dědictví rakouské a 7-letou válkou. Především následky posledně jmenovaného konfliktu krutě postihly město i předměstí. V polovině 60.let 18.století rozhodnuto proměnit Hradec ve vojenskou pevnost. Stavba proběhla v letech 1766-1789. V jejím rámci došlo k demolici původního předměstí Pražského a Městského, včetně kostelů a klášterů (jedná se o druhou vlnu zániku těchto staveb, první proběhla za husitských válek, zejména v letech 1419-1420 a 1436). Stavba pevnosti si vyžádala rozsáhlé terénní změny. při nich nacházeny četné archeologické nálezy (rozvážení kopce Rožberka, lužické a slezskoplatěnické artefakty, dále movité i nemovité nálezy slovanské, středověké - popsal K.J: Biener z Bienenberka(.
Přestavbu části původního jádra města v 50.letech 19.století (okresní soud, čp.90, 230, radnice - čp.1,

DATUM SCHVÁLENÍ
15. 12. 2004
DATUM AKTUALIZACE
09. 06. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

PRVKY

Aktuálně chráněné prvky

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Domečka, L. Královéhradecko: Místopis soudního okresu královéhradeckého. Hradec Králové, 1931. I/2, 138.
  • Mikulka, J. Dějiny Hradce Králové. Hradec Králové, 1994-1997. I-II/1,2.
  • Sigl, J., Vokolek, V. Výzkum středověkého sídliště na stavbě budovy ČNB v Hradci Králové In: Zpravodaj muzea v Hradci Králové. Hradec Králové, 1994. 20, 86-95.
  • Bláha, R. Archeologický výzkum na stavbě čerpací stanice... In: Zpravodaj muzea v Hradci Králové. Hradec Králové, 2000. 26, 137-142.
  • Bláha, R., Papineschi, J. Archeologický výzkum v Hradci Králové v Hořické ulici v r.2002 In: Zpravodaj muzea v Hradci Králové. Hradec Králové, 2003. 29, 201.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Bláha Radek, Muzeum východních Čech v Hradci Králové (15.12.2004)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Josefově