Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
31332
KATEGORIE
ÚAN I
Poř. č. SAS
34-22-08/12
KRAJ
Jihomoravský kraj
OKRES
Hodonín
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Kyjov
OBEC
Milotice
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Milotice u Kyjova
TYP
tvrz; zámek
LOKALIZACE POPISEM
SZ obce, při silnici Kyjov-Milotice
OBDOBÍ
vrcholný středověk; novověk

POPIS

Území s doloženými archeologickými nálezy nebo důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů.

PODNĚT VYMEZENÍ
Vizuální průzkum
PŘESNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 50 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Původní tvrz stojící na místě dnešního zámku byla vystavěna v době před husitskými válkami Janem z Moravan ze zchudlé landštejnské větve Vítkovců. Pro vladyky z Moravan se milotická tvrz stala v období husitských válek důležitou vojenskou základnou. Z pramenů je známo, že ji kvůli tomu silně opevnili, k čemuž využili materiál ze zbouraného kostela v Polešovicích. Protože stála v rovině, přístupu k ní bránil močálovitý terén. Toho pozdější majitelé využili a jinak neužitečné bažiny přeměnili v rybníky. Poněvadž Moravanští ve své kořistné činnosti pokračovali i po porážce radikálních husitů u Lipan, byla tvrz v roce 1449, při akci stavů proti nim, nejméně po šest týdnů systematicky obléhána a nakonec i dobyta. Nebylo to jednoduché, neboť obléhatelé museli zbudovat obléhací bašty a opevněné leženÍ. Po dobytí nepochybně následovala obnova a další úpravy, ale vzhledem k absenci architektonických detailů nelze určit podíl pánů z Kravař (1460-79), vladyků z Ojnic (1480-90), či rodové větve Zástřizlů, kteří na tvrzi sídlili do poloviny 16. stoletÍ. Z původní gotické tvrze pravoúhlého půdorysu (40 x cca 35 m) se dochoval rozvrh přízemí jižního a snad zčásti i východního křídla. Pozdní gotice možná patří i plný spodek jižní nárožní věžice K vnější fortifikaci patřila zřejmě ještě gotická hranolová věž v západní ohradní zdi, k níž původně vedla cesta od vesnice. Její existence a část opevnění je graficky doložena už jen historickým plánem z počátku 18. století, ale písemně ještě z jeho konce. Přestavbu tvrze na renesanční zámek zahájili asi páni ze Žerotína, kteří panství vlastnili v letech 1552-70. Za nich jistě přestavěli budovu staré tvrze, jejíž západní síň se středním pilířkem a pasy, které nesly trámové stropy, ukazuje na starší původ.
Do konce století vzniklo také renesanční opevnění s rozměrnými nárožními bastiony. Západní část jeho plochy před polovinou 18. století vyplnily konírny a jízdárna. Obě budovy však zčásti využily starších stavení, která jsou vidět na vedutě zámku a na historickém plánu.
Po roce 1720 dochází k vrcholně barokní přestavbě zámku a vybudování přiléhajícího francouzského parku.

DATUM SCHVÁLENÍ
11. 03. 2005
DATUM AKTUALIZACE
09. 06. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Černý, J., Plaček, M. Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. Praha, 2001. 386-388.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Vachůt Petr, Národní památkový ústav, ústřední pracoviště (11.03.2005)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Brně