- Katalogové číslo
- 2000001938
- Kraj
- Královéhradecký kraj
- Okres
- Hradec Králové
- Obec
- Hradec Králové
- Část obce
- Kukleny
- Katastrální uzemí
- Kukleny
- Adresa
- Hradec Králové, Pražská třída č.p. 363
- Kategorie
- objekt
- Zpřístupnění objektu
- ne
- Významné prvky
- - Architektonické řešení objektu podle projektu Oldřicha Lisky - Autenticky zachovaná fasáda a nosné konstrukce - Dochované prvky související s provozem skladu (ventilační systém, výtah, lávky a podesty, osvětlení)
- Vznik
- 1919 až 1920
Anotace
Budova vznikla v letech 1919-1920 podle projektu Oldřicha Lisky z jako součást areálu výroby kávovin. Jedná se o jednoduché halové skladiště s režnými modernistickými fasádami a vnitřní dřevěnou konstrukcí.
Dějiny
Oblast Královéhradecka se na počátku 20. století stala centrem pěstování čekanky pro kávové náhražky. Pro ten účel vznikla řada sušáren, pražíren a továren na cikorku (několik venkovských sušáren bylo navrženo k prohlášení za kulturní památku, žádná ale zatím prohlášena nebyla). V roce 1907 byl založen Svaz sušařů čekanky a řepy, který ve 20. letech sdružoval producenty většiny republikové produkce. V roce 1918 vznikla společnost Kávoprůmysl spojených družstevních sušáren v Praze, která organizovala zpracování čekanky na kávovinovou směs. Moderní automatizovaná továrna byla postavena v letech 1919-1920 podle projektu architekta Oldřicha Lisky. Provoz zahrnoval celý výrobní řetězec od pražení sušené čekanky přes mletí a zrání moučky po výrobu krabiček v závodní tiskárně a kartonážní dílně a jejich plnění. Kromě cikorky továrna vyráběla také žitnou kávu. Továrna byla znárodněna a výroba byla přesunuta do Pardubic do mnohem větší továrny, původně továrny na kávové náhražky Jindřicha Francka, později n. p. Kávoviny. Výrobní objekty byly včleněny do sousedních strojních závodů dnešního areálu ZVÚ. V současnosti již některé budovy nejsou využívány pro výrobu a do budoucna je plánována přeměna výrobního území na novou městskou čtvrť.
Popis
Budova se nachází v průmyslové zóně západně od železniční stanice Hradec Králové, kam se průmyslová výroba soustředila již od počátku 20. století. Výrobní areál původně tvořily čtyři budovy – dlouhá etážová výrobní budova se sprinklerovou věží, halové skladiště čekanky, nižší budovy dílen a správní budova organizované do racionálního pravoúhlého rastru. Objekt skladiště stál poněkud osaměle na okraji areálu. Budova je dvoupodlažní, nepodsklepená, s nečleněnou vnitřní dispozicí. Má obdélný půdorys, protažený ve směru JV-SZ (dále v textu zjednodušeno na V-Z). Řešení modernistické fasády s klasickou tektonickou skladbou neodpovídá vnitřnímu členění podlaží a kompozičně s ním zajímavě pracuje. Fasádu tvoří režné zdivo z vápenopískových cihel s omítanými doplňky. V jeho struktuře se střídají řady běhounů a vazáků s římsami tvořenými řadami cihel kladenými na kant. Z hlediska architektonické kompozice má fasáda skladbu klasického peripteru s vysokými pilastry s nízkými římsovými hlavicemi nesoucími zjednodušené kladí s nízkým trojúhelným tympanonem. V přízemí jsou mezi pilastry včleněna nižší rámová pole prořezaná obdélnými okny s typicky industriálními železnými výplněmi členěnými na drobné obdélné tabulky. Pod hlavní římsou z omítaného cihelného zdiva jsou plochy mezi pilastry prořezány drobnými obdélnými otvory ústí ventilačních kanálů. Stropní konstrukce prvního patra se nachází v úrovni korunní římsy, prostor je však otevřen do podkroví a prosvětlen nízkými obdélnými okny s omítanou šambránou, která prořezávají plochu vlysu. V přízemí jsou v ose východní fasády a ve dvou symetricky umístěných polích na severní fasádě rozmístěny vysoké segmentová záklenky. Na západní straně je pod záklenkem zazdívka vstupu, pod záklenky na severní straně pokračuje nepřerušená skladba původního soklu. V atice na severní straně je také zazděný průchod, původní, se stěnami vyzděnými z vápenopískových cihel, druhotně upravený a obetonovaný. Symetricky rozmístěné byly také žebříky na střechu s ochrannou válcovou mříží, kotvené do pilastrů fasád. Po západním žebříku zůstaly pouze patrné kotevní body. Jako dnešní vstup slouží vrata v západní fasádě. Jejich široký otvor má rovný betonový překlad zakrytý obkladem z vápenopískových cihel shodných se zbytkem fasády. Křídlo vrat je zavěčeno na horizontální kolejnici. Křídlo má ocelovou nosnou konstrukci, svařovanou, překrytou pásovinou a plechovými úhelníky , pronýtovanými a sešroubovanými šrouby s čtvercovými matkami (konstrukce patrně není kompletní). Výplň tvoří vertikálně kladená prkna.
Popis památkové hodnoty
Budova je jediným příkladem industriální budovy významného architekta Oldřicha Lisky. Je příkladem dispozičního a konstrukčního řešení, které není ojedinělé, ale ve většině případů jsou podobné stavby ve špatném technickém stavu a nemají perspektivní využití.
Památková ochrana
Státní archeologický seznam (SAS)
- území s archeologickými nálezy III. kategorie
Zobrazení na mapě
Digitální dokumenty (MIS)
Seznam pramenů/literatury
Události
- 1919 - 1920 - vznik