- Katalogové číslo
- 1000025362
- Kraj
- Pardubický kraj
- Okres
- Ústí nad Orlicí
- Obec
- Červená Voda
- Část obce
- Šanov
- Katastrální uzemí
- Šanov u Červené Vody
- Typ
- sousoší
- Kategorie
- objekt
- Sloh
- klasicismus
- Autor
- autor: neurčen
- Vznik
- okolo 1820
- Materiál
- pískovec
Anotace
Pískovcová socha Nejsvětější Trojice v ikonografickém typu „Trůn Milosti (gnaden stuhl)“, provázená dvojicí putti, na tvarovaném trojdílném podstavci, nečitelná datace, asi kol. r. 1820, autor neurčen.
Dějiny
Skulptura je hmotným dokladem vztahujícím se k historii obce na poč.19 století. Na mapě stabilního katastru k r. 1835 není znázorněna, avšak umístění před vstupem do kostela odpovídá běžným dobovým zvyklostem, k nimž patří i vysazování stromů doprovázejících statui. Ty jsou na pohlednici z doby před 2. sv. válkou již vysoké, lze tedy vyvodit, že je dílo dochováno v původní situaci.
Popis
Na hladké pískovcové základové desce je umístěn trojdílný podstavec, obdélného půdorysu s odsazenými volutovými boky a lehce vydutou čelní stěnou. Je sestaven ze soklu, ukončeného jednoduchou profilací; dále z hranolového dříku s nečitelným nápisem v obdélném rámci, po bocích flankovaného jednoduchými stojatými volutami a ze střízlivě profilované, uprostřed půlkruhově vzedmuté římsy. Na něm je vztyčen tvarovaný podstavec, provázený po stranách soškami modlících se putti. Socha Nejsvětější Trojice je zobrazena v ikonografickém typu „Trůn Milosti (genaden stuhl)“, kdy trůnící postava boha Otce se specifickou korunou na hlavě , spočívající na oblačné kupě s holubicí symbolizující Ducha Svatého, přidržuje před sebou krucifix. Symboliku výjevu doplňuje zlacená kovová svatozář trojúhelného tvaru. Obtížně čitelná datace na podstavci mezi spodními okraji volut – snad 1821 či 1831. Na zadní straně jsou zachované iniciály snad P.T.; A.S.; a A.P. Historická fotografie zachycuje statui v nynější situaci před kostelem, mezi dvěma vzrostlými stromy a navíc na pozadí sousoší ještě vztyčený mohutný dřevěný kříž s Ukřižovaným, který se nedochoval.
Popis památkové hodnoty
Sousoší představuje ustálený ikonografický typ „Trůn milosti (genaden stuhl)“, charakteristický zejména pro německojazyčné oblasti a je hodnotným příkladem přetrvávajícího pozdně barokního přístupu k řešení drobných sochařsko-kamenických statuí se sakrálním námětem. Celkové výtvarné provedení má dobrou, byť regionální úroveň. Dílo je tedy nejen dokladem tradiční religiozity zdejší převládající německé komunity z 19. stol., ale zejména i autentickým hmotným pramenem úrovně regionálního kamenosochařského řemesla tehdejšího Lanškrounského okresu v Chrudimském kraji. Spolu s kostelem akcentují centrum horské obce v údolí mezi okolními chalupami a mají tak nezastupitelnou urbanistickou hodnotu.
Památková ochrana
Státní archeologický seznam (SAS)
Zobrazení na mapě
Digitální dokumenty (MIS)
Seznam pramenů/literatury
Události
- okolo 1820 - vznik, autor: neurčen