sousoší Nejsvětější Trojice
Katalogové číslo
1149684494
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Ústí nad Orlicí
Obec
Rybník
Část obce
Rybník
Katastrální uzemí
Rybník u České Třebové
Typ
sousoší
Kategorie
objekt
Sloh
historismus
Autor
sig. A. Habnhauer Svitavy
Vznik
1875

Anotace

Bohatě zdobené pískovcové Trojiční sousoší z r.1875 z dílny A.Habenhauera ze Svitav, v ikonografickém typu Gnedenstuhl, pořízené soukromými donátory jako doklad zbožnosti, je příkladem transformace barokního tvarosloví v období historismu.

Popis

Pískovcové sousoší Nejsvětější Trojice na klasicky tvarovaném podstavci s pilířovým nástavcem, původně doplněný o dvě menší plastiky světců po stranách. Datace: 1875, sig. A. Habnhauer Svitavy; materiál: světle žlutý jemnozrnný pískovec se šedou patinou. Popis: Na dvou základových stupních je umístěn trojdílný podstavec, s mělce vystupující středovou partií. Na sokl, ukončený vyžlabeným profilem, je postaven hranolový dřík s volutovými boky, jejichž čelní strana je bohatě pojednaná reliéfními vegetabilními motivy. Čelní stěnu dříku vyplňuje mělká nika s postavou Panny Marie – Immaculaty v mělkém reliéfu. Profilovaná římsa podstavce se uprostřed zalamuje do trojúhelného štítku s kovovou rozetkou a úchytem (patrně původně pro věčné světlo). Boky římsy jsou rozšířeny nad voluty a na nich, po boku středového pilířového nástavce byly umístěny dvě plastiky světců. Dochovala se pouze levá, představující sv. Jana Nepomuckého v obvyklém ikonografickém pojetí, s krucifixem v náručí a biretem na hlavě. Pravá plastika, představující sv. Václava jako knížete ve zbroji opírajícího se o štít, s praporcem a knížecí korunou. Z této postavy se zachoval pouze sokl a část nohy. Čtyřboký pilířový nástavec má klasické členění s kalichovitým soklem, pojednaným reliéfní akantovou dekorací, kónickým sraženým dříkem, zdobeným na třech stranách obdélnými kartušemi s reliéfy světců (sv. Anna, sv. Florián a sv. Antonín Paduánský) a bohatě tvarovanou stylizovanou volutovou hlavicí. Na ní statue vrcholí sousoším Nejsvětější Trojice, s postavami Boha Otce s žezlem a zeměkoulí (vladařským jablkem) a Syna s křížem, na oblačné kupě s hlavičkami putti. Sestava vrcholí měděnou , zeleně patinovanou svatozáří, před níž je kovovým prutem upevněna letící holubice. Nápis na čelní stěně soklu podstavce: „ Errichtet zür Ehre Gottes / von / Johan u Anna Hondl / im Jahre 1875.“ Vpravo signatura A: Habnhauer / B: im Swittau. Vlevo záznam opravy: Renov.1928. Zadní strana díla je hladká, pohledově neřešená.

Popis památkové hodnoty

Dílo je dokladem dobré úrovně regionálního kamenosochařského řemesla i tradiční religiozity zdejší německé komunity v 2. pol.19. století a má nepominutelný urbanistický význam, jako prvek dotvářející charakter obce a podílející se svojí jedinečností na tvorbě jejího genia loci. Zajímavé je zejména jako doklad dlouhého a pozdního doznívání ještě pozdně barokního tvarosloví a jeho přetrvávajícího vlivu na tvorbu a formu drobných sakrálních objektů ještě po polovině 19. století.

Stáhnout data v XLS