- Katalogové číslo
- 1000143895_0006
- Kraj
- Jihomoravský kraj
- Okres
- Brno-město
- Obec
- Brno
- Část obce
- Brno-město
- Katastrální uzemí
- Město Brno
- Adresa
- Brno, Hlídka č.p. 208/2
- Typ
- budova
- Kategorie
- objekt
- Sloh
- klasicismus; romantismus
- Vznik
- 20.l. 18.stol. až 30.l. 18.stol.
Anotace
Přízemní budova pozdně klasicistního a současně romantizujícího vzhledu s nárožními pilastry či vyřezávanými dekorativními prvky ve štítech doplněná náznakovou pevnostní architekturou zdí a vížek.
Historický vývoj
Hrad Špilberk – dle nomenklatury „strážná hlídka“ – postavený ve 13. století v západním sousedství historického jádra města Brna, býval strategicky významnou vojenskou pevností, jež proslula také jako trestnice. Objekt kastelového typu byl v 18. století rozšířen o příkopy s kasematy a předsunutý obranný systém mohutných cihlových hradeb a bastionů. Přestože byla část vnějšího opevnění za napoleonských válek rozbořena či vyhozena do povětří, za nacistické okupace byly některé objekty znovu obnoveny v romanticko-historizujícím duchu. Během 19. století byly v podstatě holé svahy hradního kopce přeměněny na přírodně-krajinářský park. Jedna z mnoha budoucích cestiček a promenád, jež se klikatí okolo hradu, dostala název Hlídka. Začíná v Husově ulici na východě, stoupá vzhůru terénem, pokračuje po jižní stráni vrchu a na západě ústí do Gorazdovy ulice. Je pojmenována po bývalém strážním domku (Hlídka 208/2) zbudovaném na přelomu 20. a 30. let 18. století u východního cípu kopce. Tato pozorovatelna měla za úkol střežit především barokní prachárnu (Hlídka 209/4), vzdálenou přibližně 100 metrů severozápadním směrem. Objekt Hlídky č. 2, dodnes obklopený pětiúhelným bastionem s nárožními arkýřovými věžičkami se střílnami, je pozůstatkem tzv. Hornwerku. To jest 3. opevňovacího pásma hradní citadely, na kterém se podílel fortifikační inženýr – plukovník Nicola de Peroni († 1744). V současnosti stavba vykazuje klasicistně-romantické architektonické tvarosloví, související se sadovou úpravou špilberské vyvýšeniny v 60. letech 19. století. Obnovu parkových (hradebních) útvarů někdejší strážnice provedl architekt Harald Čadílek (* 1942).
Popis
Nevelký přízemní objekt stojí na obdélném půdorysu s mírně odsazenou stranou (výška 5 metrů, šířka 10–13 metrů, délka 25 metrů) a svým čelem směřuje k severovýchodu. Přestože je přední i zadní průčelí sedmiosé, ve skutečnosti se stavba skládá ze dvou navzájem kolmých částí, tj. podélné a příčné. O něco kratší příčná je zepředu i zezadu vymezena šířkou dvou fasádních os, vertikálně ohraničených nárožními pilastry. Průnik obou sedlových střech, pokrytých pálenou krytinou a třemi vyčnívajícími komíny, má půdorys tvaru T. Jeho jednotlivé konce jsou ozdobeny třemi střešními štíty, z toho dvěma bohatě vyřezávanými. V mírně odsazené straně předního severovýchodního průčelí štít předstupuje líc zdiva a vytváří tak portikus podepřený dvěma pilíři. Před ním se rozkládá mírně vyvýšená obdélná terasa (výška 0,5 metru, šířka 3 metry, délka 11 metrů), v sezóně zastřešená pergolou, která je ze dvou stran olemována balustrádou. Z její osy následně sestupují tři schody do vydlážděného lichoběžníkového prostranství s centrální kruhovou kašnou. Další tři stranová schodiště pak směřují k velké travnaté ploše zahrady, ohraničené cihlovou zdí. Vstup na pozemek a k objektu je možný pouze od jihozápadu, kde je kolmo k jeho severozápadnímu průčelí přistavěna kovová branka. Nad fasádním okénkem je umístěna reklamní výstrč s plastickým vyobrazením mušketýra z období třicetileté války a nápisem „Hlídka 2“. Také jihovýchodní průčelí je prolomeno pouze jediným oknem, a to v úseku za ohradní zdí. Jihozápadní průčelí je sedmiosé, přičemž 6. a 7. osu rámuje pilastrový rizalit. Zvyšující se přízemí je v něm prolomeno sklepními průduchy, ve štítu pak podkrovními okénky. Všechny osy (vyjma čtvrté, v níž jsou dveře se dvěma předstupujícími schody) prolamují obdélná okna se segmentovými záklenky. V horní třetině jsou ozdobeny profilovanými šambránami, které se zužují do malých uzlíků. Naopak je tomu na severovýchodním průčelí, kde všechny osy (vyjma čtvrté, v níž je okno) prolamují obdélné prosklené dveře se segmentovými záklenky. Zdobení šambrán je sice shodné, avšak vstupy v 1., 2. a 7. ose jsou dvakrát tak široké. Obvod celé stavby lemují dvě profilované římsy, tj. spodní trnožní a vrchní korunní.
Popis památkové hodnoty
Hlídka č. 2 se nachází v exkluzivní lokalitě centra města Brna, v klidném prostředí špilberského parku. Objekt je ideálním místem pro konání kulturně-společenských akcí, jejichž benefitem je uzavřená zahrada sevřená malebným hradebním bastionem. Romantizující architektura tvoří půvabný doplněk přírodně-krajinářského parku pevnostního kopce. V zájmu památkové péče je rovněž torzo historického pilíře v blízkosti kašny.
Je součástí
Památková ochrana
Plošná památková ochrana
Na ploše KP/NKP/OP/NZ
Státní archeologický seznam (SAS)
Zobrazení na mapě
Digitální dokumenty (MIS)
- Brno, okres Brno-město, hrad a pevnost Špilberk, budova hlídky č. 2, pohled od jihu
- Brno, okres Brno-město, hrad a pevnost Špilberk, hlídka č. 2
- Brno, okres Brno-město, hrad a pevnost Špilberk, hlídka č. 2
- Brno, okres Brno-město, hrad a pevnost Špilberk, hlídka č. 2
- Brno, okres Brno-město, hrad a pevnost Špilberk, hlídka č. 2
- Brno, okres Brno-město, hrad a pevnost Špilberk, hlídka č. 2
- Brno, okres Brno-město, hrad a pevnost Špilberk, hlídka č. 2
- Brno, okres Brno-město, hrad a pevnost Špilberk, hlídka č. 2
- Brno, okres Brno-město, areál hradu Špilberk, budova Hlídka 2 - pohled od SZ
- Brno, okr. Brno-město, k. ú. Město Brno - Areál hradu Špilberk, strážnice = Hlídka č. 2, p. č. 629 a 630, celkový pohled od západu (park)
- Brno, okr. Brno-město, k. ú. Město Brno - Areál hradu Špilberk, strážnice = Hlídka č. 2, p. č. 629 a 630, celkový pohled od západu
Události
- 20. l. 18. stol. - 30. l. 18. stol. - vznik