- Katalogové číslo
- 1144396931
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Mělník
- Obec
- Hořín
- Část obce
- Vrbno
- Katastrální uzemí
- Vrbno u Mělníka
- Adresa
- Hořín, 21
- Typ
- usedlost
- Kategorie
- areál
- Ohroženo
- ano
Anotace
Usedlost tvoří patrové zděné omítnuté obytné stavení, kryté polovalbovou střechou, patrová zděná budova sýpky, zděný dvoukřídlý objekt chlévů, mohutná zděná stodola a ohradní zeď. Usedlost z počátku 19. století, mladší stavební úpravy.
Popis
Ohrazená usedlost čp. 21 je situována jihovýchodně od kostela Povýšení sv. Kříže, na okraji historického jádra vsi, v blízkosti slepého ramene Vltavy. Na severní straně stojí obytné stavení, na severozápadní straně sýpka, na jihozápadní straně chlévy o půdorysu písmene L. Jihovýchodní stranu uzavírá zalomená rozměrná stavba stodoly.
Předmětem ochrany je obytné stavení čp. 21, sýpka, chlév, stodola, ohradní zeď a pozemek vymezeného areálu.
Popis památkové hodnoty
Usedlost čp. 21 má spolu se sousedním statkem v urbanistické skladbě vesnice nezastupitelné místo. Dokládá následný druhotný rozvoj vesnice, kdy k původnímu jádru byla připojena skupina dvou rozlehlých usedlostí, obrácených k řece a cestě. V půdorysné struktuře sídla se tak odráží historické majetkoprávní rozdělení vsi na dva díly, z nichž část vsi patřila po husitských válkách ke křižovnickému statku Slivenec a Tursko a část k Mělníku. Rozměrná klasicistní usedlost čp. 21 spolu se sousedními architektonickými soubory vyrostla na počátku 19. století na JV okraji vesnice, za humny statků na návsi (tedy otočená zadní stranou k návsi). Vedle ojedinělého urbanistického kontextu s pohledově exponovanou mohutnou patrovou sýpkou a rozměrnou stodolou, vyniká působivá poloha usedlosti v bezprostřední blízkosti slepých ramen Vltavy s turistickou stezkou. Památkovou hodnotu usedlosti podtrhuje skutečnost, že si uchovala jednotný klasicistní architektonický výraz všech staveb. Mezi nejcennější klasicistní architektonické detaily patří štuková výzdoba hlavního průčelí sýpky s hodnotnými ozdobnými oplechovanými dveřmi, trámové záklopové stropy a původní krov sýpky, dále klenuté prostory chlévů s výstavným dvoulodím sklenutým plackovými klenbami se sloupy, pilířky a původní dlažbou. Celý soubor doplňuje obytné stavení s pozůstatky štukové výzdoby a rozměrná půdorysně zalomená dvoumlatá stodola s lisénovými rámci a slepými arkádami, zvýšená v období první republiky v roce 1934. Souvislá historická zástavba utrpěla povodní v roce 2002, při níž byla celá ves zatopena. Usedlost čp. 21 je součástí nově vyhlášené vesnické památkové zóny, kde je prozatím minimum objektů zapsaných v Ústředním seznamu kulturních památek. Mezi objekty, vytipovanými v rámci vesnické památkové zóny k navržení za kulturní památky, patří výše popsaná usedlost k největším a nejvýznamnějším. Areál domu čp. 21 představuje, bez ohledu na současný stavebně technický stav, mimořádně hodnotný příklad výstavné velké usedlosti - statku z úrodné oblasti dolního Povltaví z období počátku 19. století. Je cenným souborem zděné vesnické zástavby, reprezentujícím tradiční škálu hospodářských staveb v jejich nejnáročnějším stavebním provedení.
Má součásti
Památková ochrana
Plošná památková ochrana
Státní archeologický seznam (SAS)
- území s archeologickými nálezy III. kategorie
Zobrazení na mapě
Digitální dokumenty (MIS)
Využití
K soukromému účelu majitele.
Fyzický stav
Stupeň stavu: 4 havarijní stav
Datum: 30. 6. 2020
Chlévy a sýpka jsou bez střech a v havarijním stavu. Objektům chybí základní údržba.