věžový bytový dům s vodojemem
Katalogové číslo
1999990024
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Olomouc
Obec
Olomouc
Část obce
Nová Ulice
Katastrální uzemí
Nová Ulice
Adresa
  • Olomouc, I. P. Pavlova
  • Olomouc, I. P. Pavlova č.p. 1017/62
  • Olomouc, I. P. Pavlova č.p. 1160/60A
Typ
vodojem; obytná budova
Kategorie
objekt
Zpřístupnění objektu
ano
Významné prvky
částečně otevřená podlaží, pásová okna
Autor
architekt: Brauner Petr
Vznik
1968 až 1973
Specializace
moderní architektura; industriální dědictví
Konstrukční řešení
železobetonová monolitická konstrukce
Materiál
železobeton

Tematické okruhy

  • moderní architektura 2. poloviny 20. stol.
  • věžové vodojemy

Úkoly vědy a výzkumu

  • DG16P02R007, Analýza a prezentace hodnot moderní architektury 60. a 70. let 20. století jako součásti národní a kulturní identity ČR

Anotace

Impozantní věžový obytný dům s vyrovnávacím vodojemem, navržený Petrem Braunerem a realizovaný v letech 1968-1973 se stal dominantou olomouckého sídliště F1.

Dějiny

Dominantou areálu nově vzniklého sídliště nazývaného F1 z let 1967-1977, považovaného za nejlepší a nejkvalitnější soustředěnou bytovou výstavbu v Olomouci, se stal impozantní věžový obytný dům s vyrovnávacím vodojemem. Autorem projektu byl Petr Brauner, pracující ve Stavoprojektu Olomouc, v rámci kterého v atmosféře šedesátých let vznikaly první Braunerovy realizace. Aby zde v lokalitě Nové Ulice mohlo vzniknout sídliště s byty s nesrovnatelně vyšším komfortem pro půl druhého tisíce rodin, musela ustoupit původní, převážně patrová zástavba, až na barokní kostel Panny Marie Pomocné a hodnotnější vily. Autorem návrhu byl architekt Vít Adamec, kterému se podařilo využít členité terénní konfigurace území se stávající urbanistickou sítí i vzrostlou zelení zrušených zahrad a do vrstevnic svažitého terénu rozmístil deskové panelové domy, solitérně doplněné bodovými. Na návrhu a realizaci spolupracovali Taťána Wagnerová a Miroslav Bílý, výtvarníci Vladimír Navrátil, Rudolf Doležal, Vojtěch Adamec, Karel Hořínek, Lubomír Schneider a Miroslav Střelec.

Historický vývoj

V současné době je objekt po proběhlé rekonstrukci fasád, okenních i dveřních výplní a ve stylu bruselské estetiky pojednaný modrý neonový nápis SIGMA nahradilo nové logo GRUNDFOS.

Popis

Areál sídliště F1 završil věžový dům s vodojemem od Petra Braunera, realizovaný v letech 1968-1973. Atypická konstrukce vertikální budovy umožnila vyhnout se unifikovanému vzhledu běžné panelové produkce. Architekt umístil nad čtrnáctipodlažní věžovou stavbu s dvaašedesáti byty vodohospodářskou nástavbu s kapacitou 1 000 m3 vody, čímž elegantně vyřešil potíže se zásobováním pitnou vodou. Aby byl dům při vypouštění vody vždy zatížen rovnoměrně, použil autor dvě komory vodojemu vložené v sobě, ale na sobě nezávislé, a to přímo ve středu patra a do severního štítu budovy umístil šachtu vedoucí potrubí s vodou hnanou vzhůru a dolů, sahající od sklepa po nejvyšší patro. Výraznou dominantu města pojednal Brauner v živé a přitom decentní barevnosti, s použitím motivů blízkých české meziválečné architektuře, kterou zde evokují nautická a pásová okna, barevnost či částečně otevřená podlaží, oddělující obytnou a vodárenskou sekci.

Popis památkové hodnoty

Výjimečný počin architektonickým a technickým pojetím originálního konstrukčního řešení vodojemu.

Stáhnout data v XLS

Památková ochrana

není kulturní památkou

Státní archeologický seznam (SAS)

    území s archeologickými nálezy III. kategorie

Nápisy

  • GRUNDFOS (neon na střeše)

Události

  • 1968 - projekt, architekt: Brauner Petr
  • 1968 - 1973 - vznik, architekt: Brauner Petr

Využití

  • 1. až 14. NP pro bytové účely, nad 15. technickým NP vodojem pitné vody.