- Katalogové číslo
- 1000140985
- Kraj
- Karlovarský kraj
- Okres
- Karlovy Vary
- Obec
- Žlutice
- Část obce
- Záhořice
- Katastrální uzemí
- Záhořice
- Typ
- výšinné sídliště
- Kategorie
- objekt
- Archeologizovaný
- ano
- Specializace
- archeologie
Anotace
Rozsáhlé výšinné opevněné hradiště, o celkové rozloze 115 ha, bylo založeno pravděpodobně ve střední době bronzové ve 14. století př. n. l. Zdejší osídlení zažívalo největší rozkvět v pozdní době halštatské a časné laténské v 5.–4. století př. n. l.
Historický vývoj
Hradiště s mohutným opevněním bylo jedno z nejvýznamnějších center v Čechách. Zdejší osídlení zažívalo největší rozkvět v pozdní době halštatské a časné laténské v 5. – 4. století př. n. l. Někdy kolem roku 200 př. n. l. byla lokalita zasažena ničivým požárem a na přelomu letopočtu zcela opuštěna. Rozsáhlé výšinné opevněné hradiště, o celkové rozloze 115 ha, bylo založeno ve strategické poloze na dominantní čedičové stolové hoře Vladař, pravděpodobně ve střední době bronzové ve 14. století př. n. l. Centrální část sídla na náhorní plošině, o rozloze cca 13,5 ha, byla chráněna 8 m širokou obvodovou hradbou o délce 1,6 km, jejíž pozůstatky jsou dnes patrny v podobě mohutných valů. Nejstarším dokladem přítomnosti člověka na hoře Vladař je ojedinělý kus štípané industrie z období mezolitu 8000–5500 př. n. l. Samotný vrch Vladař je pozůstatkem izolovaného třetihorního štítového vulkánu.
Popis
Hranu temene hory lemují kamenné valy, přibližně uprostřed plochy hradiště je umělá cisterna ze 2. poloviny 5. století př.n.l. Do hradiště vedly 2 nebo 3 brány, jedna v úžlabí na Z straně, druhá na S, třetí snad i na J straně. K této boční bráně vedl přístup od Z úzkým prostorem („parkánem“). JZ a SZ části plochy, mezi kterými je hlavní brána, jsou od ostatního hradiště odděleny dalšími valy a tvoří tak jakési níže položené bastiony. Další mohutné několikanásobné valové a příkopové opevnění je na Z a S svazích hory, nejmohutnější na JZ straně. Při zaměření 2002 byly v těchto vnějších pásech opevnění rozpoznány 4 průchody. Toto vnější opevnění vymezuje plochu několikanásobně větší, než je samotné vnitřní hradiště na temeni kopce. Opevněné území zahrnuje na SZ straně i ves Záhořice. Vnější pás opevnění tvoří dva příkopy a valy, další příkop je patrný na S svahu. Rozsáhlou opevněnou plochu na S a Z úpatí kopce člení ještě další valové opevnění. Samotné vnitřní hradiště ohraničovaly na hranách temene kamenné valy, které se místy dochovaly dodnes, jinde jsou patrny jako rozsáhlá suť ve svahu. Na ploše vnitřního hradiště stopy členění – úpravy polí a pastvin. Na svazích vzrostlý smíšený les, na temeni křoviny, pastviny a řídké stromy.
Popis památkové hodnoty
Jedno z nejvýraznějších pozdně halštatských až časně laténských hradišť v Čechách s dochovaným mohutným a rozsáhlým opevněním, jedno z největších hradišť západních Čech, výrazná krajinná dominanta.
Památková ochrana
Státní archeologický seznam (SAS)
Zobrazení na mapě
Digitální dokumenty (MIS)
- Záhořice, výšinné opevněné sídliště - hradiště Vladař, archeologické stopy.
- Záhořice, výšinné opevněné sídliště - hradiště Vladař, archeologické stopy. Evidenční list kulturní památky - původní.
- Záhořice, výšinné opevněné sídliště - hradiště Vladař, archeologické stopy. Pohled od SZ.
- Záhořice, výšinné opevněné sídliště - hradiště Vladař, archeologické stopy, vrcholová plošina s umělou cisternou. Pohled od V.
- Záhořice, výšinné opevněné sídliště - hradiště Vladař, archeologické stopy, vrcholová plošina s umělou cisternou. Pohled od JZ.
- Záhořice, výšinné opevněné sídliště - hradiště Vladař, archeologické stopy, jezírko předhradí.
- Záhořice, výšinné opevněné sídliště - hradiště Vladař, archeologické stopy, jezírko předhradí, detail dřevěné konstrukce původní nádrže.
- Záhořice, výšinné opevněné sídliště - hradiště Vladař, archeologické stopy, vrcholová plošina, průkop opevněním.
Seznam pramenů/literatury
- AMČR: Záznam C-N1000133 [cit. 2021-12-14]. Archeologická mapa České republiky. Dostupné z: https://digiarchiv.aiscr.cz/id/C-N1000133.
- Chytráček, Miloslav, ed.: Vzestupy a pády regionálního mocenského centra. Přehled současného stavu poznání pravěkého opevněného areálu na Vladaři v západních Čechách, Památky archeologické 103, Praha 2012, 273–338.
- Vladař u Žlutic - polykulturní lokalita = Wladarsch bei Luditz - eine multukulturelle Fundstelle In: 100 let terénní archeologie v Karlovarském kraji :. 2011. 2011, s. 42-43.
- Šmejda, Ladislav. Poznámky k průzkumu lesního prostředí pomocí detektorů kovů = Survey of forested landscapes with the aid of metal detectors In: Opomíjená archeologie 2005-2006. 2007. 2007, strana 233-245.
Využití
Dříve na ploše hradiště i na svazích pole, dnes snad částečně pastviny, bez využití.