zámek
Katalogové číslo
1000144001
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Tábor
Obec
Mladá Vožice
Část obce
Mladá Vožice
Katastrální uzemí
Mladá Vožice
Adresa
  • Mladá Vožice, Poplužní č.p. 2
  • Mladá Vožice, č.p. 705
  • Mladá Vožice, č.p. 723
  • Mladá Vožice, Žižkovo náměstí č.p. 1
Typ
zámek
Kategorie
areál

Anotace

Renesanční zámek byl postaven v l. 1570–1603 za Michala Španovského z Lisova. Současná podoba zámku z pozdně barokní přestavby z l. 1790-1794 za Františeka Ferdinanda Küenburga. Areál zámku doplňuje terasovitá zahrada z konce 18. století. Cenné interiéry

Historický vývoj

Nejstarší předchůdce dnešního zámku vznikl brzy po r. 1548, kdy Vožici získali Voračičtí z Paběnic a usídlili se zde, protože neměli jiné sídlo. Pozůstatkem první etapy výstavby zámku jsou např. renesanční klenby v zadní části levého křídla v přízemí. Předpokládá se, že renesanční zámek vznikal již ve větším rozsahu, podobném dnešnímu. R. 1678 získal vožický zámek František Ferdinand, říšský hrabě z Khuenburgu, císařský komorník a kanovník v Salcburku a Passově, později arcibiskup pražský. Je pravděpodobné, že měl zájem na zhodnocení sídla, které bylo zřejmě jeho nejreprezentativnějším majetkem v Čechách. Do přelomu 17. a 18. století je kladena barokní přestavba, jejíž autorem mohl být G.B.Perti. Vrcholně barokní přestavba pak probíhala zřejmě před výstavbou kostela v r.1764. Během barokních přestaveb byla realizována dispozice přízemí se zachovalými vstupy, monumentální vstupním prostorem, s navazujícím schodištěm v pravém nároží a se sálem předků v patře. V levém křídle navazovaly na sál hraběcí komnaty s kaplí. Do zadního křídla bylo vloženo nové tříramenné schodiště a za ním salla terena. Při vrcholně barokní přestavbě byla zřejmě přeorganizována zahrada a vybudována terasa při SZ průčelí zámku, která byla pravděpodobně architektonicky řešenou zahradou. Další doložené úpravy zámku pocházejí z let 1813-24. V 19. století bylo v důsledku zanedbané údržby nutné přestavět hlavní sál a s ním i průčelí středu předního křídla. Současně byly vloženy četné příčky dělící původně jednotné prostory. Celý objekt byl pokryt dvojitou taškovou krytinou, opraveny stropy, krovy. Další oprava následovala v letech 1934-1944. R.1947 byl v konfiskovaném Khuenburgském zámku umístěn podnik KOH-I-NOOR, v r. 1950 byl témuž podniku přidělen zámek spolu se zahradou (okrasnou částí) do vlastnictví. Větší část zahrady (její užitkovou část) získalo město. Během továrního provozu v zámku došlo k mnoha adaptacím (např.zřízení ústřední vytápění), které byly provedeny necitlivě a spolu s vlivem technologie poškodily konstrukce, zvláště pak stropy. Byly opraveny a zesíleny klenby a trámové stropy posíleny ocelovými nosníky. V r. 1987 byl proveden stavebně-historický průzkum (doplněn v r. 1992). R. 1989 prodal KOH-I-NOOR zámek akciové společnosti Dialog. Během roku 1991 byla rekonstruována dešťová kanalizace, kolem obvodových zdí provedeny drenáže a provedena chemická sanační clona. Dále byly odstraněny omítky a podlahy zasažené provozem a odstrojeny truhlářské výrobky a byla rozebrána dochovaná kachlová kamna. V květnu r.2001 byl zámek prodán firmám PEZOS,s.r.o. a SKYWALKER,s.r.o.

Popis

Zámek je situován na SV straně náměstí, od kterého je oddělen parčíkem. Pohledově se uplatňuje spolu s vedle stojícím děkanským kostelem jako dominanta náměstí. Čtyři křídla budovy vymezují obdélníkové nádvoří. Přední křídlo je jednopatrové, ostatní křídla dvoupatrová. Sedlové střechy bočních a zadního křídla jsou ve stejné výškové úrovni, střechy bočních křídel jsou v přední fasádě ukončeny valbami a střecha předního křídla k nim dobíhá v nižší úrovni. Původně svažitý terén je upraven několika opěrnými zdmi do teras. Zahrada sestává z několika částí, hlavní část je za zámkem.

Popis památkové hodnoty

Význam mladovožického zámku v kontextu české architektury doby baroka nebyl dosud doceněn. Kromě objektu samého je ceněna též jeho zásadní urbanistická role vzhledem k přilehlému náměstí. Neobvyklá je barokní terasa. Významnými prvky jsou klenby všech podlaží, štuková a malovaná dekorace stěn a stropů, barokní dřevěné dveře (uskladněny), vjezdová dřevěná vrata, kovaná zábradlí balkónu a schodišť.

Stáhnout data v XLS

Seznam pramenů/literatury

Všechny zdroje v evidenci NPÚ