zřícenina hradu Chlum
Katalogové číslo
1000130450
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Semily
Obec
Olešnice
Část obce
Pohoří
Katastrální uzemí
Olešnice u Turnova
Typ
hrad
Kategorie
objekt
Zpřístupnění objektu
ano
Archeologický potenciál
Archeologická souvrství v areálu hradu a v jeho nejbližším okolí. Jde zejména o odpadové vrstvy. Doklad opracování sklaního podloží s vtesanými objekty a studnami.
Sloh
gotika
Autor
neznámé
Specializace
archeologie

Anotace

Pozůstatky skalního hradu, které lze datovat s určitostí až do 14. století, náležely historicky k Valdštejnskému držení. Stavebník hradu v plné míře využil skalního podloží k výstavbě jednotlivých objektů a jejich založení v pískovci.

Dějiny

První písemná zmínka z roku 1355 jako majitel je uváděn Jarka z Valdštejna, díle pak roku 1362 byl držitelem Hynek z Lomnice z rodu pánů z Valdštejna. Nedlouho po roce 1362 hrad ztrácí svůj smysl.

Popis

Rozsáhlý hrad zaujal ostrožnovitý vrchol tvořený skalními pískovcovými bloky. V jeho čele se nachází příkopovitá rozsedlina. Část jejího svahu je vyzděna ze štuk, což je dnes jediné dochované zdivo neznámého stáří, které se na lokalitě vyskytuje. Za tímto příkopem leží poměrně rozsáhlá v přední části výše položená plocha beze stop zástavby, označovaná jako předhradí. Celý areál přepažuje tesaný příkop v jehož dně je při severním okraji situována tesaná studna. V nároží zadní části dispozice nad ní jsou patrny dvě rozměrnější světničky a na téže straně vzadu ještě dvě další. Vlastní plocha zadní části dispozice nevykazuje žádné stopy zástavby. V čele nad příkopem je pozůstatek tesaného ochozu obcházející dřevěnou věžovitou stavbu. Vzadu, níže pod skalami, je dochována druhá studna a na skalách za ní jsou patrny četné tesané trámové kapsy, patrně pozůstatky dřevěných zátarasů mezi skalními bloky.

Popis památkové hodnoty

Chlum-Kozlov náleží mezi pozoruhodné lokality s ne zcela známou stvební genezí. Velmi cenné jsou dochované tesané relikty světniček , studně, schody a další. Právě tyto relikty nejvíce trpí neorganizovaným návštěvnickým režimem a aktivitou trampů.

Stáhnout data v XLS

Seznam pramenů/literatury

Všechny zdroje v evidenci NPÚ
  • Brych, V. - Rendek, J. 2002: Hrady a zámky Libereckého kraje. Liberec.
  • Durdík, T. - Nemešová-Jiroudková, Z. 2002: Falešný pražský groš z hradu Kozlov (Chlum). CB 8.
  • Fišera, Z. 2004: Skalní hrady zemí koruny české. Praha.
  • Durdík, T. 2009: Hrady Českého ráje. In: Šlechtické rody a jejich sídla v Českém ráji. Z Českého ráje a Podkrkonoší - Supplementum 13.
  • Nechvíle, M - Černý, M. 2005: Archeologická povrchová prospekce horního Pojizeří v letech 2004-2005. ZMHK 31.
  • Durdík, T. 2006: K nálezu padělku pražského groše na hradě Kozlov (Chlum). CB 10.
  • Gabriel, F. - Podroužek, K. 2006: Pracovní hypotéza k raně novověkému osídlení na pískovcích. Z Českého ráje a Podkrkonoší - supplementum 11.
  • Waldhauser, J. 2006: Český ráj očima archeologie. 300 tajemných míst a jejich příběhy. Liberec.

Události

  • - vznik

Využití

  • 24.7.2017

    Způsob využití: lesní pozemek Pozůstatky skalního hradu, které lze datovat s určitostí až do 14. století. Nedlouho po roce 1362 hrad Ztrácí svůj smyl. Od druhé poloviny 14. století zřícenina bez jasného využití. Dnes turistický cíl.