zřícenina hradu Rabštejn
Katalogové číslo
1000125135
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Šumperk
Obec
Oskava
Část obce
Bedřichov
Katastrální uzemí
Bedřichov u Oskavy
Typ
zřícenina; předhradí; opevnění; hrad
Kategorie
objekt
Archeologizovaný
ano
Archeologický potenciál
Zřícenina hradu s relativně dobře dochovaným archeologickým terénem nebyla systematicky archeologicky prozkoumána. Archeologické dědictví dochované na původním místě je ohroženo amatérskými hledači kovů, vývraty stromů, případně těžbou lesa.
Ohroženo
ano
Období
vrcholný středověk
Specializace
archeologie

Anotace

Pozůstatky hradu z počátku 14. století s dosud patrnou dispozicí a dochovanými pozůstatky zdiv. Hrad sloužil k ochraně panství i cesty ze Šumperka do Rýmařova a dokládá důmyslné využití přírodního terénu staviteli.

Dějiny

Založení hradu se předpokládá na přelomu 13. a 14. století, zakladatel zůstává nejistý. V písemných pramenech se hrad poprvé uvádí k roku 1318, kdy na stoupencích Jindřicha z Lipé hrad dobyl olomoucký biskup Konrád a postoupil jej Janu Lucemburskému. Král později hrad vrátil pánům z Lipé, roku 1355 Pertold z Lipé hrad prodává markraběti Janovi. Od roku 1398 je hrad zastavován. Za husitských válek hrad obsadili přívrženci kalicha, za válek česko-uherských zde sídlil oddíl Jiřího a Čeňka Tunklů škodící přívržencům Matyáše Korvína. Jeho vojsko hrad před rokem 1483 dobylo. Hrad byl opuštěn až po polovině 16. století, kdy se sídlo panství přesouvá do Janovic. Na konci třicetileté války byl hrad částečně obnoven, roku 1645 hrad obsadili Švédové. V 60. a 70. letech byl hrad opravován v souvislosti s nebezpečím tureckých vpádů. Na konci 17. století byl hrad definitivně opuštěn a zpustl.

Popis

Pozůstatky nejvýše položeného moravského hradu s předhradím, s dochovanými zbytky zdiva z lomového kamene. Celková rozloha má rozměry 100 x 65 m. K vybudování hradu byly využity tři izolované skály, které byly propojeny do půdorysu trojúhelníku hradební zdí silnou místy až 1,65 m. Její dochovaná výška je až 5 m. Na východním skalním hrotu jsou dochovány zbytky zdiva pravoúhlé budovy. Pod touto skálou se rýsují základy dvouprostorové budovy přiléhající k severní hradbě. Další budova byla přistavěna k jihozápadnímu skalnímu výběžku, na jehož severní straně jsou dosud patrné vytesané kapsy pro trámy. Také vrchol severní skály je přístupný a mohl být využíván jako hláska. V severní hradbě je průlom sloužící jako výpadní branka, hlavní brána do hradu byla v jihovýchodní hradbě, od východu chráněna oblou baštou. Jižně pod hradem se rozkládá lichoběžníkovité předhradí. Hradba horší kvality je silná 1,3 m a opět využívá terén. Na skalním výběžku v severozápadní části jsou zbytky lichoběžníkovité bašty, pozůstatky zdí jsou také na jihozápadním skalisku, další, hranolová bašta je uprostřed jižní hradby a v jihovýchodním nároží je situována bašta zaoblená. Při východní hradbě jsou základy tříprostorové budovy, základy dalších budov z posledních stavebních etap komplexu se nachází v severní polovině předhradí. Vstup na předhradí patrně vedl od jihozápadu pod lichoběžníkovitou baštou přes jižní linii hradby. Areál hradu i předhradí je porostlý listnatým lesem.

Popis památkové hodnoty

Pozůstatky hradu z počátku 14. století s dosud patrnou dispozicí a dochovanými pozůstatky zdiv. Strážní funkce k ochraně panství i cesty ze Šumperka do Rýmařova. Doklad důmyslného využití přírodního terénu staviteli.

Stáhnout data v XLS

Digitální dokumenty (MIS)

Všechny dokumenty v MIS

Seznam pramenů/literatury

Všechny zdroje v evidenci NPÚ
  • Haubert, J. 1962: Hrad Rabštejn – protiturecká pevnost, Severní Morava 8, 23.
  • Halama, J. 2019: Oskava (k. ú. Bedřichov u Oskavy, okr. Šumperk). Zřícenina hradu Rabštejn, Přehled výzkumů 60-2. 295.
  • Hlubek, L., 2013: Archeologické nálezy z hradu Rabštejna (okr. Šumperk). Acta Musei Moraviae, Scientiae Sociales XCVIII/1, 125–143
  • Hlubinka, M. 1973: Ochranné pásmo hradu Rabštejna, Sborník památkové péče v Severomoravském kraji 2, 115–116.
  • Pinkava V. 1922: Unčovský a Rýmařovský okres. Vlastivěda moravská, Brno, 275-278.
  • Plaček M. 1988: Hrad Rabštejn u Bedřichova a jeho předchůdci, Severní Morava 55, 32–36.
  • Plaček, M. 2001: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. Praha, 524-525.
  • Schenk, Z. 2005: Bedřichov (okr. Šumperk), Přehled výzkumů 46, 277.
  • Schön, A. 1927: Die Zersterung der Burg Rabenstein, Unsere Heimat, Monatsschrift zur Pflege der Heimatkunde und Heimatliebe, Frakstadt, 137-138.
  • Vašíček, E., 2007: Klíč z Rabštejna. Severní Morava 93, 42–43.
  • Weinelt, H. 1937: Die Burgen des nordmährischen Bezirkes Römerstadt, Sudetendeutsche Monatshefte, 304-305.
  • Vrla, R. 2019: Novověká přestavba hradu Rabštejna u Bedřichova, Dějiny staveb 2019, 9–16.
  • Vrla, Radim, Noll, Jindřich. Hrad Rabštejn u Bedřichova = Die Burg Rabštejn bei Bedřichov : průzkum severní části Areálu = untersuchung des nördlichen Teils der Burganlage In: Průzkumy památek =. 2020. Roč. 27, č. 1 (2020), s. 3-16. ISSN 1212-1487.

Události

  • počátek 14. stol. - založení
  • 1318 - první zmínka (písemná zmínka)

Využití

  • Přírodní rezervace Rabštejn. Turistický cíl. Skalní oblast Rabštejn využívána horolezci. Památka je ohrožena nepovolenými amatérskými výkopy včetně využití detektoru kovů, které mohou zničit nálezové situace a jsou proto nepřípustné.

Fyzický stav

Stupeň stavu: 4 havarijní stav
Datum: 18. 11. 2024
havarijní stav