- Katalogové číslo
- 1000147989
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Jindřichův Hradec
- Obec
- Blažejov
- Část obce
- Dvoreček
- Katastrální uzemí
- Dvoreček
- Typ
- hrad; hradební příkop; val; zřícenina
- Kategorie
- objekt
- Torzální
- ano
- Sloh
- gotika
- Vznik
- pol. 13.stol.
- Specializace
- archeologie
Anotace
Zřícenina Vítkova hrádku se nachází na zalesněném skalnatém ostrohu nad Hamerským potokem severozápadně od obce Blažejov. K roku 1458 je hrádek zmiňován již jako pustý.
Dějiny
Hrádek byl vystavěn Vítkem z Hradce (1223-1267), který roku 1267 daroval řádu německých rytířů (po vstupu do řádu spolu s platy ve vsích Blažejov, Oldřiš, Mutiněves, Malý Ratmírov, Dvoreček a dal.). Řád zde pobýval asi do roku 1405, dne 19.12.1416 je zde uváděn Sezema z Chotěmi. Předpokládané období zániku spadá do období po r. 1416., k roku 1458 je hrádek zmiňován již jako pustý.Byl nejspíše opuštěn a postupně došlo k rozpadu a rozebrání na stavební materiál. Od 19. století prováděny výkopy. Roku 1882 se obyvatelé Blažejova pokoušejí bezvýsledně nalézt poklad a podzemní chodbu do domku "U Petra". Amatérské výkopy po r. 1989 zničily terénní situace a dochované archeologické vrstvy.
Historický vývoj
vznik hrádku v polovině 13. století, zánik v první polovině 15. století, po roce 1416.
Popis
Zřícenina Vítkova hrádku se nachází na zalesněném skalnatém ostrohu nad Hamerským potokem severozápadně od obce Blažejov. Má přibližně nepravidelný trojúhelníkový půdorys se základnou obrácenou k severovýchodu. Od strany přístupu bylo hradiště chráněno dvěmi hliněnými valy s hlubokými příkopy, kromě toho obehnáno zdí s branou, ke které na severovýchodní straně byly přistavěna obytná budova o třech prostorech, jejíž zdivo spolu se severním nárožím hradby se v torzu zachovalo. V západní části nádvoří stávala pravděpodobně volně válcová věž, po níž zbyly patrné pouze stopy v terénu. Dochovány stopy valů v terénu, hliněné, zpevněné kamenem. Dvojí - vnitřní a vnější val. Časově shodné s datací hradu. Příkopy uměle vybudované mezi valy, dochovaná stopa v terénu. Časově shodné s datací hradu.
Popis památkové hodnoty
Zřícenina je dokladem středověkého strážního hradu s opevněním v regionu, dokumentovaná půdorysnou stopu i typem skladby kamenného zdiva(klasová skladba patrná na torzu JZ zdiva obytné budovy-palácová část), dochován typ klenebních systémů stavby v záklenku vstupu.
Věc odpovídá pojetí kulturní památky podle § 2 a 42 zákona č. 20/1987 Sb. O státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů.
Památková ochrana
Státní archeologický seznam (SAS)
Zobrazení na mapě
Digitální dokumenty (MIS)
- Dvoreček, okr. JH, Vítkův hrad,zřícenina, celkový pohled.
- Dvoreček, Vítkův hrad, zřícenina a archeologické stopy. Evidenční list kulturní památky - původní.
- Dvoreček, okr. JH, Vítkův hrad,zřícenina, zákres do aktuální katastrální mapy, součást výstupu obnovy identifikace nemovitých kulturních památek (REI ), stav k roku 2007, vypracoval NPÚ ÚOP v Č. Budějovicích (V.Bouška 2007, rev. J.Drozda 2013, revize rozsahu dle DMR5G M. Pikous 2021)
- Dvoreček, okr. JH, zřícenina hradu Vítkův hrádek, celkový pohled.
Události
- pol. 13. stol. - vznik