zbytky středověké fortifikace
Katalogové číslo
1000143673_0010
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Litoměřice
Obec
Velemín
Část obce
Milešov
Katastrální uzemí
Milešov u Lovosic
Typ
fortifikace
Kategorie
objekt
Sloh
bez slohových znaků
Vznik
14.stol.

Anotace

Relikty fortifikace původního hradu ze 14. stol. částečně vysekané do masivu čedičového kuželu, na němž stojí starší část zámku. V přízemí skála lokálně nadezděna čedičovými zdmi snad vnějšího hradebního okruhu původního vnitřního bergfritu.

Historický vývoj

Ze středověkého obranného srystému původního hradu se dodnes dochoval relikt věže, kterou interpretujeme jako bergfrit. Dispozice a podoba původního hradu je doposud neznámá a dovozuje se pomocí nepřímých indicií a doposud provedených průzkumů. Hrad stál na vrcholu skalnaté kupy jižního spočinku Šibeníku a dodnes se z něho dochovalo torzo válcovité pravděpodobně bergfritové věže. Hrad měl dvoj nebo trojdílnou dispozici, přesněji podobu nelze určit, neboť byl převrstven starým zámkem. Hypoteticky se nabízejí dvě varianty. První, že vedle dominantní válcové věže bylo na kupě postaveni i hradní jádro, druhá je, že věž stála na vrcholu a obytné budovy včetně hradního jádra byly umístěny v úpatí. Předhradí se pak rozkládalo v místě dnešního čestného dvora. Bergfritová věž je dnes nízké torzo ubourané do výšky korunní římsy zámku. Z analogií a ze studia umístění se její funkce jeví jako obranná, nikoli primárně obytná. V době nebezpečí mohla sloužit jako refugium. S dalším opevněním by mohly hypoteticky souviset starší nalezené silnější zdi v severovýchodním nároží východního pavilonu.

Popis

Hlavním prvkem středověého opevnění původního hradu je relikt bergfritové věže stojící mezi starým a novým zámkem. Bergfritová věž je dnes nízké torzo ubourané do výšky korunní římsy zámku. Známe pouze podobu části líce čedičového zdiva. Zděno bylo na maltu, která ustupuje do spár. Vnější plášť je v horní části překryt mladší vrstvou omítek.

Popis památkové hodnoty

Středověké opevnění se stavebním vývojem redukovalo na zlomek, který je i přes svou fragmentárnost důležitým hmotným pramenem vypovídajícím o vývoji hradní fortifikace Českého středohoří mnohé. Vedle hodnoty jakožto pramene jsou zbytky fortifikace cenné nevyčíslitelnou hodnotou stáří a je nutné k nim přistupovat s náležitou pietou.

Stáhnout data v XLS